W dniach 27–29 kwietnia doszło do starć między bojownikami a mozambickim wojskiem wspieranym przez południowoafrykańskich najemników z Dyke Advisory Group (DAG). Do walk doszło w Nacobie, około czterdziestu kilometrów od Pemby. Napastnicy zostali odparci, jednak udało im się spalić dwadzieścia budynków i zabić piętnaście zwierząt gospodarskich. Celem ataku było prawdopodobnie Metuge.

Siły rządowe zdołały dotrzeć na miejsce przed bojownikami i zająć dogodne pozycje. Oddział wspierały śmigłowce należące do DAG. Po zabezpieczeniu terenu siły rządowe ruszyły na południe, w kierunku Nacoby, gdzie doszło do konfrontacji. Dysponując znaczną przewagą ognia, żołnierze i najemnicy z łatwością wyparli terrorystów z miasta. Po nieudanej ofensywie bojownicy przeprowadzili kilkanaście nieskoordynowanych uderzeń na położone na wybrzeżu wsie.

Krwawa rekrutacja

Rzecznik mozambickiej policji Orlando Mudumane pod koniec kwietnia poinformował o krwawym ataku przeprowadzonym 7 kwietnia w Cabo Delgado. Terroryści próbowali przeprowadzić zaciąg ochotników we wsi Xitaxi w dystrykcie Muidumbe. Mieszkańcy odmówili jednak przyłączenia się do ekstremistów. Ci w odwecie zaatakowali mieszkańców i zabili pięćdziesiąt dwie osoby.

W mozambickich mediach od kilku dni powtarzano pogłoski o wyjątkowo okrutnym ataku na wioskę w Cabo Delgado. Dopiero teraz przedstawiciele służb bezpieczeństwa potwierdzili te doniesienia. Po zbadaniu ciał okazało się, iż większość ofiar zginęła od strzału w potylicę, a niektórym bojownicy odcięli głowy. Policja poszukuje sprawców.

Terroryści deklarują, że ich celem jest utworzenie muzułmańskiej teokracji w bogatym w złoża gazu ziemnego regionie Cabo Delgado. W marcu bojownicy tymczasowo zdobyli kontrolę nad Mocímboa da Praia i wciągnęli na maszt czarną flagę tak zwanego Państwa Islamskiego. Krajowe siły są słabo wyszkolone i niedostatecznie wyposażone, dlatego władze zdecydowały się wynająć najemników. I to jednak okazało się niewystarczające. W wyniku walk w północnym Mozambiku ponad 200 tysięcy osób zostało zmuszonych do ucieczki z domów, a zginęło prawie tysiąc.

Zobacz też: Mozambiccy terroryści zaatakowali w Tanzanii

(aljazeera.com, theguardian.com, allafrica.com)

USMC / Cpl. Cullen J. Tiernan