Podczas konferencji rządzącej Mozambikiem partii FRELIMO, prezydent Filipe Nyusi odniósł się do niepokojów związanych z aktywnością zbrojnego ramienia RENAMO. Polityk oskarżył bojówki o destabilizację kraju oraz przyczynianie się do pogłębienia problemów gospodarczych.

Odbywająca się w mieście Matola konferencja była okazją dla mozambickiego prezydenta do zabrania głosu w sprawie dialogu z partyzantami RENAMO. W swoim wystąpieniu określił bojówki jako „wrogów pokoju i postępu” stanowiących poważne zagrożenie dla kraju. Podkreślił również, iż jakiekolwiek porozumienie z RENAMO nie może podważać konstytucji ani praw Mozambiku. – Pokój tak, ale nie za wszelką cenę – podkreślał Nyusi

Powtarzające się ataki ze strony RENAMO zaniepokoiły nie tylko rządzące elity ale również mozambicki związek weteranów. Jego przywódca Fernando Faustino zapowiedział, iż członkowie ACLLN nie będą biernie przyglądać się narastającej fali przemocy.

(zimbabwesituation.com; fot. Adrien Barbier na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0 via Wikimedia Commons)