Jednym z głównych celów nieodległej wizyty prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Grecji będzie uzgodnienie warunków współpracy w zakresie budowy statków i okrętów. Miałaby ona dotyczyć głownie współpracy przy budowie kolejnych poduszkowców, ponieważ Ukraina posiada duże doświadczenie w tym zakresie, a Grecja jest jednym z użytkowników takich jednostek.

W latach 2000-2004 Ukraina dostarczyła Grecji cztery poduszkowce desantowe typu Żubr, jednak jakość wykonania spotkała się z licznymi skargami odbiorcy. Nie mniej jednak jednostki zostały wcielone do składu floty.

W zeszłym roku Grecja wyraziła zainteresowanie przeprowadzeniem remontu tych poduszkowców w ukraińskich stoczniach, jednak z powodu kryzysu finansowego pomysł na razie nie doczekał się realizacji.

Poduszkowce typu Żubr zostały zaprojektowane w latach osiemdziesiątych. Są przeznaczone do desantu piechoty i pojazdów, transportu morskiego i wsparcia ogniowego operacji desantowych. Poza tym mogą być wykorzystane jako stawiacze min.

(rusnavy.com)