Podczas ceremonii, która odbyła się 9 grudnia 2015 roku w bazie mongolskiej 1. Brygady Piechoty Zmechanizowanej, tamtejsze wojska lądowe odebrały dostawę rosyjskiego sprzętu pancernego. W uroczystości uczestniczył rosyjski ambasador i attaché wojskowy ambasady rosyjskiej w Mongolii.

Kreml przekazał czołgi T-72A i kołowe transportery opancerzone BTR-70M w ramach pomocy wojskowej i technicznej Federacji Rosyjskiej, aby wzmocnić potencjał obronny Mongolii. Dostawa miała charakter nieodpłatny. Obecnie nie ma informacji, ile sztuk ciężkiego sprzętu pancernego dostarczono.

Nie są to pierwsze dostawy rosyjskich T-72A i BTR-70M. W przeszłości, począwszy od 2012 roku, Mongolia otrzymała już w sto czołgów T-72A i czterdzieści BTR-ów-70M. Ponadto na mocy kontraktów z przełomu 2009 i 2010 roku Ułan Bator odebrał dwadzieścia kołowych pojazdów BTR-80 i kilka ciężarówek wojskowych typu Urał.

Stosunki dwustronne Mongolii i Federacji Rosyjskiej są bardzo bliskie od początku istnienia Związku Radzieckiego, który zasilał sprzętem wojskowym Mongolską Republikę Ludową. Również dzisiaj współpraca wojskowo-techniczna w dziedzinie obrony miedzy obu krajami utrzymuje wysoki poziom. Nawiązuje tym samym do czasów sowieckich, gdy Mongołowie otrzymywali dużą ilość sprzętu pancernego, samolotów, śmigłowców, artylerii i systemów obrony powietrznej.

Obecnie współpraca rosyjsko-mongolska w tym zakresie opiera się na umowie międzyrządowej o świadczeniu nieodpłatnej pomocy wojskowo-technicznej z 2004 roku i rosyjsko-mongolskiego programu współpracy wojskowo-technicznej z 2014 roku.

(armyrecognition.com; fot. Mir76-ghost, via Wikimedia Commons)