Koncern Leonardo, właściciel spółki PZL-Świdnik, podpisał umowę offsetową o wartości blisko 400 milionów złotych z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej. Umowa ta, podpisana ze strony rządu przez sekretarza stanu w ministerstwie Marka Łapiński, jest wstępem do zawarcia umowy dostawy czterech śmigłowców ZOP/SAR AW101, które przynajmniej częściowo staną się następcami przestarzałych Mi-14PŁ i Mi-14PŁ/R.

Umowa offsetowa zapewnia MON-owi zobowiązanie spółki do ustanowienia w należących do PGZ Wojskowych Zakładach Lotniczych numer 1 w Łodzi niezbędnych zdolności do obsługi śmigłowców AW101 i wybranego wyposażenia tych maszyn. Beneficjentem umowy offsetowej będzie też Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej.

Leonardo zapewnia, że zakres programu offsetowego spełnia rygorystyczne wymagania polskiego resortu obrony, potwierdzając – tu cytat – zaangażowanie koncernu w stałą i długofalową współpracę z polskimi Siłami Zbrojnymi i polskim przemysłem w zakresie dostarczania niezbędnych zdolności do obsługi nowoczesnego sprzętu wojskowego.

Podpisanie umowy zasadniczej na dostawę AW101 powinno nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Zobacz też: Norwegia: Wyniki dochodzenia ws. osobliwego wypadku AW101

(informacja prasowa)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl