Chorwackie ministerstwo obrony zatwierdziło plany kupna ośmiu zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia UT30Mk2 z armatą kalibru 30 milimetrów, produkowanych przez Elbit Systems. Wieże przeznaczone są dla służących w chorwackich siłach zbrojnych transporterów opancerzonych Patria AMV i mają zastąpić moduły uzbrojenia M151 Protector. Wartość kontraktu wyniesie niespełna 100 milionów kun (około 57,3 miliona złotych).

W postępowaniu przetargowym rozpoczętym w dniu 31 lipca 2015 roku izraelska firma była jedynym oferentem, którego produkt poddano testom poligonowym. Swoje oferty zgłosiły również Rafael Advanced Defense Systems, proponując wieżę Samson RCWS-30, i chorwacki producent pojazdów, firma Đuro Đaković, która wystartowała z zdalnie sterowanym modułem Protector MCT-30, wspólnie opracowanym z Kongsbergiem.

Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia UT30Mk2 dysponuje armatą ATK M44 ABM kalibru 30 milimetrów z zamontowanym współosiowo karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra. Armata jest stabilizowana w dwóch płaszczyznach, co zapewnia prowadzenie ognia, zarówno w pozycji statycznej, jak i podczas przemieszczania się pojazdu.

System wieżowy ma budowę modułową pozwalającą na dołączenie innych typów uzbrojenia, w tym wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Według producenta UT30Mk2 łatwo adaptuje się do różnych typów transporterów opancerzonych i może być także zamieniony w wersję obsługiwaną przez żołnierza.

Chorwackie siły zbrojne mają 126 pojazdów Patria AMV. Flota pojazdów opancerzonych składa się jeszcze z kilku innych typów, wliczając w to w szczególności 172 opancerzone pojazdy minoodporne M-ATV (Mine-Resistant Ambush-Protected – All Terrain Vehicle) i 14 lekkich wielozadaniowych pojazdów Iveco LMV.

Zobacz także: Wieże Samson Mk II dla litewskich Boxerów

(janes.com, elbitsystems.com)

US Army / SPC Lorenzo Ware