Francuskie przedsiębiorstwo Nexter Systems i albańska marynarka wojenna zawarły umowę, której przedmiotem jest dostawa czterech zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Narwhal z armatą automatyczną 20M621 kalibru 20 milimetrów. Umowa weszła w życie z dniem 19 maja 2017 roku i zakłada również odpłatne przekazanie amunicji oraz sprzętu do konserwacji uzbrojenia.

Pierwsze dwa systemy francuska firma dostarczy pod koniec bieżącego roku, dwa następne zaś w drugiej połowie roku 2018. Wyposaży się nie cztery okręty patrolowe typu Stan Patrol 4207 (w Albanii klasyfikowane jako typ Iliria): Iliria, Oriku, Lisus i Butrinti. Pierwszym przyjętym do służby (w 2008 roku) był patrolowiec Iliria, wybudowany w Holandii, pozostałe zaś powstały lokalnie. Biorą aktywny udział w misjach realizowanych przez NATO, którego Albania jest członkiem od ponad ośmiu lat.

Albania będzie czwartym krajem dysponującym uzbrojeniem tego typu i jednym z dwudziestu pięciu krajów dysponujących armatą 20M621. Po zrealizowaniu tego zakupu marynarka wojenna Albanii zamierza bardziej efektywnie wykonywać operacje patrolowania akwenów morskich oraz poszukiwawcze i ratownicze na morzu. Zapowiedziano również zwiększenie zaangażowania w walce z piractwem.

Zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Narwhal kalibru 20 milimetrów zapewniają samoobronę francuskich i egipskich fregat typu FREMM, francuskich okrętów typu Mistral i okrętów patrolowych libańskiej marynarki wojennej. Planuje się również ich montaż na francuskich okrętach patrolowych typu PLG (Patrouilleur Léger Guyanais) i fregatach typu Horizon.

Zobacz też: Kup pan MiG-a

(navyrecognition.com)

Arianit, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International