Epocha, wieża rosyjskiej Armaty zaprojektowana przez Konstruktorskoje Biuro Priborostrojenia z Tuły, zostanie pokryta nowym pancerzem WST-2. Podobnie będzie z modułami ogniowymi w bojowych wozach piechoty Kurganiec-25 i kołowych transporterach opancerzonych Bumerang, najnowszych produktach rosyjskiego przemysłu obronnego.

O planowanych zmianach w opancerzeniu wież rosyjskich pojazdów pancernych poinformowała agencja informacyjna TASS, powołując się na bliżej niespracowane źródła wywodzące się z firm przemysłu obronnego. Rosjanie twierdzą, że są już po próbach z nowym pancerzem. WST-2 ma doskonale nadawać się do stawianych przed nim zadań, lepiej niż obecnie stosowane opancerzenie.

Osoba, która przekazała te informacje, nie określiła poziomu ochrony obecnie stosowanego w wieży Epocha. Jednak według tego człowieka WST-2, który jest stopem między innymi tytanu opracowanym przez Instytut Badań Stali, spółki zależnej od Traktornyje Zawodów, o polepsza o dziesięć procent właściwości pancerza w porównaniu do stosowanych obecnie analogów stalowych. Co ważniejsze producentowi udało się zachować niezmienioną dotychczasową wagę modułu ogniowego. Poza tym zredukowane zostały koszty uzyskiwania takiego pancerza, który powstaje podczas obróbki cieplnej z gąbki tytanowej, skrawków tytanu i innych odpadów. Tworzy się w ten sposób wysokowytrzymałościowy stop tytanu, który jest niedrogi i zachowujący właściwości balistyczne.

(armyrecognition.com; fot. Соколрус na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe)

Соколрус na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe