W mediach pojawiły się informacje o modernizacji tureckich czołgów podstawowych Leopard 2. Podawane wiadomości są bardzo ogólnikowe. Wiadomo, że głównym celem zmian jest zwiększenie przeżywalności wozów na polu walki, a pierwszych czterdzieści zmodernizowanych czołgów ma trafić do jednostek już w październiku tego roku.

Decyzja o modernizacji zapadła w rezultacie doświadczeń wyniesionych z interwencji w Syrii. Na przełomie roku 2016 i 2017 w trakcie toczonych z samozwańczym Państwem Islamskim walk w mieście Al-Bab siły tureckie miały stracić co najmniej dziesięć Leopardów 2A4.

Przyczyn tak wysokich strat stosunkowo nowoczesnych czołgów upatrywano w kilku czynnikach. Przede wszystkim wskazywano na niedostateczne opancerzenie boków i tyłu pojazdów oraz nieprzystosowanie do walk w terenie zurbanizowanym. Bardziej krytycznie nastawieni analitycy i komentatorzy wskazywali na niski stopień wyszkolenia tureckich żołnierzy i – przede wszystkim – słabe dowodzenie.

Ankara zwróciła się do Berlina z prośbą o modernizację posiadanych czołgów. Strona niemiecka kategorycznie odmówiła po pojawieniu się informacji o użyciu tureckich Leopardów 2A4 przeciwko kurdyjskim milicjom w Afrinie. Brakuje informacji, czy Turcja chciała modernizować posiadane czołgi do standardu Leopard 2A6 lub A7, czy też może opracować wspólnie z Niemcami własną wersję.

W rezultacie zdecydowano się na samodzielną modernizację. Zadanie poprawienia ochrony Leopardów otrzymał koncern Roketsan, który miał opracować zestaw dodatkowego opancerzenia złożonego z elementów pasywnych i reaktywnych. Masa dopancerzonych czołgów miała wzrosnąć z 55 do 62 ton, co sugeruje poziom ochrony zbliżony do Leoparda 2A6. Na tym kończą się podawane informacje. Nie wiadomo, czy poprawi się świadomość sytuacyjna załogi ani czy czołgi otrzymają aktywny system ochrony pojazdu Akkor Pulat, co zapowiadano na początku roku 2018.

Wszystkie wspomniane elementy zastosowano w modernizacji czołgów podstawowych M60T do standardu M60TM. Wozy te otrzymały Akkor Pulat, system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką lasera TLUS, system obserwacji dookolnej Yamgöz, system nawigacji i nocny przyrząd obserwacyjny kierowcy ADIS, a dodatkowo także zdalnie sterowany moduł uzbrojenia SARP UKSS z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra.

Zobacz też: Nowe oznaczenia Abramsów

(dailysabah.com, opex360.com)

Billyhill, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported