Chiny wykorzystują czołgowy biathlon – rywalizację między załogami czołgów na rosyjskim poligonie Ałabino – do zdobywania doświadczenia, które pozwala modernizować czołgi podstawowe typu 96. Zgodnie z panującymi zwyczajami w czołgowym biathlonie załogi wykorzystują czołgi T-72 w różnych odmianach, ale Chińczycy wywalczyli odstępstwo od tej zasady i rywalizują właśnie na czołgach typu 96.

Szef arbitrów dbających o zasady rywalizacji, pułkownik Roman Bunijukow, podkreślił, że organizatorzy zawodów zawsze umożliwiają czołgistom rywalizację na sprzęcie rosyjskim. Co do zasady tak jest, ale w tym roku drużyna białoruska wykorzystywała T-72BME, zespół indyjski jeździ czołgiem T-90S Bhishma, chiński zaś używa typu 96B.

Ten ostatni po raz pierwszy brał udział w biathlonie. Co ciekawe, jest to zmodernizowany typ 96A, który startował w czołgowych zawodach w 2016 roku. Rosyjski ekspert w dziedzinie wojskowości Wiktor Murachowskij powiedział, że typ 96 nie jest kopią rosyjskiego T-72, mimo iż jest produktem licencyjnym. Jeśli wziąć pod uwagę właściwości jezdne i siłę ognia, chiński czołg jest porównywalny ze zmodernizowanym T-72B3. Jest on jednak wyposażony w elementy zaprojektowane i wyprodukowane w Chinach, w tym uzbrojenie i silnik. Modernizacja starszej wersji sprowadziła się głównie do zamontowania jednostki napędowej o mocy 1200 koni mechanicznych i nowej skrzyni biegów, aby zwiększyć mobilność pojazdu.

Murachowskij uważa, że chińskie dowództwo wojsk lądowych zdecydowało się na udział sprzętu krajowego w czołgowym biathlonie, aby sprawdzić parametry taktyczne i techniczne oraz jazdę w wymagających warunkach. Chińskie media poinformowały, że czołgi typu 96 razem z typem 99 zastąpią przestarzałe wozy pancerne typu 59 i typu 69.

Typ 96 wprowadzono do służby w chińskich wojskach lądowych w 1997 roku. Jest uzbrojony w armatę ZPT-98 kalibru 125 milimetrów, będącą modernizacją rosyjskiej 2A46M z automatem ładowania. Dodatkowe uzbrojenie składa się z dwóch karabinów maszynowych: współosiowego kalibru 7,62 milimetra i przeciwlotniczego kalibru 12,7 milimetra. Możliwa jest również instalacja wyrzutni granatów dymnych. Czołgi tego typu mogą poruszać się z prędkością 65 kilometrów na godzinę pod drodze utwardzonej, zaś w przypadku bezdroży – 40 kilometrów na godzinę. Zasięg operacyjny wynosi ponad 400 kilometrów.

Zobacz też: Sukcesy Chińczyków w czołgowym biatlonie

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International