Koncern Rheinmetall poinformował o podpisaniu z Bundeswehrą kontraktu w sprawie modernizacji bojowego wozu piechoty Puma. Całkowita wartość umowy wyniesie 115 milionów euro. Warto zauważyć, że globalny koszt modernizacji szacowany jest na 260 milionów euro plus opcjonalne sto osiem milionów na dodatkowy sprzęt dla pojazdów. Całość pieniędzy trafi do konsorcjum Projekt System & Management GmbH, które jest odpowiedzialne za produkcję i unowocześnianie Pum (zobacz też: Rohde & Schwarz zapewni łączność niemieckim Pumom i Boxerom). Przedsięwzięcie nadzoruje Federalny Urząd Wyposażenia, Sprzętu Informatycznego i Materiałów Bundeswehry (BAAINBw) z siedzibą w Koblencji.

Celem jest ogólne zwiększenie potencjału pojazdu do wykonywania operacji na współczesnym polu walki. Rheinmetall ma zadbać o montaż pakietów modernizacyjnych i dodatkowego wyposażenia, w tym jego późniejszą konfigurację i testy. Pozostałe ulepszenia dotyczyć będą zwiększenia świadomości sytuacyjnej załogi dzięki zamontowaniu bardziej zaawansowanych systemów obserwacji W ciągu kilku najbliższych tygodni firma rozpocznie realizację zamówienia.

Innowacją ma być niezależny od systemu wieżowego zdalnie sterowany system wyrzutni granatów kalibru 40 milimetrów. Zlokalizowany będzie w tylnej części pojazdu i sterowany z jego wnętrza. Zadaniem tego uzbrojenia będzie zwiększenie potencjału atakowania różnych celów w bliskiej odległości od pojazdu.

Granaty będą mieć zasięg 400 metrów, z wyrzutni będzie można też będzie strzelać granatami łzawiącymi lub hukowo-błyskowymi. Moduł uzbrojenia ma znacznie poprawić zdolność pojazdu w walkach prowadzonych w środowisku zurbanizowanym, gdzie zagrożenie czekać może za każdym z obiektów. Dzięki temu poprawie ma ulec samoobrona wozu i bezpieczeństwo załogi. Do 2023 roku w powyższe uzbrojenie ma być wyposażona cała flota tych pojazdów.

Niemieckie wojska lądowe zamówiły 350 Pum, w tum osiem pojazdów służących szkolenia operatorów). Dostawy rozpoczęły się w czerwcu 2015 roku i ma zakończyć się w roku 2020. Obecnie do odbiorcy dotarło 109 pojazdów, w tym pięć wozów do nauki jazdy. Konsorcjum odpowiedzialne za rozwój bwp Puma spodziewa się jednak dodatkowego zapotrzebowania na od stu do dwustu pojazdów tego typu po 2020 roku.

Kolejnym aspektem, który ma ulec poprawie jest świadomość sytuacyjna załogi i zdolność do rozpoznawania zagrożeń (obserwacji terenu poza pojazdem, lokalizacji celów i kierowania na nich uzbrojenia). Rheinmetall wymieni czarno-białe monitory na kolorowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości, zaś kierowca będzie miał do dyspozycji bardziej zaawansowany noktowizyjny promiennik podczerwieni, który umożliwi jazdę w nocy.

Niemieckie wojska lądowe odbiorą również dostawy jedenastu symulatorów samych wież pojazdów i będą je stosować w szkoleniu operatorów zamiast całych pojazdów. Trenażer będzie składał się z systemu wieżowego i górnej sekcji kadłuba Pumy. Dostawy przetestowanego sprzętu zaplanowano na lata 2019–2023. Dzięki temu każdy batalion będzie miał do dyspozycji po dwa symulatory, pozostałe zaś trafią do centrów szkoleniowych Bundeswehry w Akwizgranie i Munsterze.

Zobacz też: Modernizacja niemieckich Boxerów do wariantu A2

(informacja prasowa)

materiały prasowe Rheinmetalla