W czasie odbywających się w Rio de Janeiro targów zbrojeniowych LAAD 2019 zaprezentowano pierwszy zmodernizowany egzemplarz samobieżnej haubicy M109 brazylijskich wojsk lądowych. Zmodernizowane haubice są oznaczone M109A5+BR, a ich wyposażenie odpowiada temu z wersji M109A6.

Modernizację przeprowadza koncern BAE Systems. Unowocześnieniu ulegną trzydzieści dwa egzemplarze. Wszystkie mają być dostarczone w maju tego roku, a ich wejście do służby zaplanowano na przełom lipca i sierpnia.

W zmodernizowanych wozach zamontowano nowe komputery, dzięki którym skróceniu ulegnie czas otwarcia ognia kontrbateryjnego. Czas przygotowania do otwarcia ognia został zredukowany z około piętnastu do dwóch minut. Większą precyzję ostrzału ma zapewnić odbiornik nawigacji satelitarnej i radar śledzący wystrzelone pociski. Większą stabilność w czasie prowadzenia ognia ma dać zmodyfikowane zawieszenie. Poza tym M109A5+BR będą się charakteryzowały zwiększoną mobilnością taktyczną i przeżywalnością na polu walki.

Do mniejszych zmian zalicza się montaż automatycznego mechanizmu blokowania lufy, dzięki czemu żołnierz nie będzie musiał opuszczać wnętrza pojazdu. Poza tym już własnymi siłami brazylijskie wojska lądowe zamontują w haubicach zintegrowany system kontroli ognia, który wepnie M109 do ogólnego systemu dowodzenia i wymiany danych z innymi jednostkami.

Zobacz też: Brazylia będzie wycofywać haubice M108

(monch.com)

Pendergast4, Creative Commons Attribution 3.0 Unported