Według amerykańskich źródeł wojskowych, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, w sposób zgodny z wcześniej zaplanowanymi działaniami, radzą sobie z modernizacją swoich zapasów broni jądrowej oraz systemów jej przenoszenia.

USAF zamierzają utrzymać w służbie oraz dokonać modernizacji międzykontynentalnych pocisków balistycznych klasy ziemia – ziemia Minuteman III. Co więcej, Amerykanie optymistycznie zapatrują się na modernizację pocisków manewrujących ziemia – powietrze ALCM (Air Launched Cruise Missile). Podjęte działania dotyczą przedłużenia żywotności tych rakiet co najmniej do 2030 roku. Pozostałe kwestie będą zogniskowane na poprawie systemu naprowadzania oraz sterowania i kontroli lotu, a także odniosą się do jakości uzbrojenia głowic.

Jednocześnie, USAF planuje zmodernizować bombowce B-2 Stealth oraz utrzymać w służbie bombowiec B-52. Duże nadzieje pokładane są także w programie związanym z wprowadzeniem do służby wielozadaniowego myśliwca F-35, który mógłby zostać wyposażony w pociski manewrujące zdolne przenosić głowice nuklearne.

(www.defensenews.com)