US Navy zawarła z Raytheonem kontrakt na modernizację zmagazynowanych pocisków AGM-65A/B Maverick. Głowna zmiana polegać będzie na zmianie systemu naprowadzania rakiety z telewizyjnego na laserowy. Ponadto wydłużony zostanie zasięg.

Kontrakt ma wartość pięćdziesięciu milionów dolarów i będzie realizowany do stycznia 2017 roku. Modernizacja obejmie pięćset pocisków, które po modernizacji będą oznaczone jako MGM-65E2. Chociaż nikt nie powiedział tego wprost modernizacja ma związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ten rodzaj uzbrojenia w związku ze zwalczaniem islamskich bojówek Państwa Islamskiego w Iraku.

Wycofane kilka lat temu z produkcji naprowadzane laserowo Mavercki zostały ponownie przyjęte do służby w USAF po doświadczeniach wyniesionych z wojny w Iraku, gdzie były używane głownie przez pilotów F-16. Teraz za przykładem lotnictwa idzie marynarka, która potrzebuje uzbrojenia do atakowania szybko poruszających się celów w terenie zurbanizowanym.

Modernizacja Mavericków pozwoli dostarczyć US Navy precyzyjnego uzbrojenia do czasu uruchomienia produkcji nowej rakiety nazwanej Joint Air-to-Ground Missile (JAGM), co ma nastąpić po 2016 roku.

(janes.com, fot. raytheon.com)