Stany Zjednoczone redukują liczbę swoich lotniskowców obecnych w Zatoce Perskiej. Przyczyną są cięcia budżetowe.

Departament Obrony ogłosił w środę, że marynarka wojenna odwołała wysłanie do Zatoki Perskiej grupy lotniskowca USS Harry S. Truman. Tym samy liczba lotniskowców 5 Floty spadnie z 2 do 1. Decyzja jest spowodowana niepewnością, co do poziomu budżetu marynarki w następnych latach oraz zapowiedzianym na marzec początkiem cięć w wydatkach stałych. Ocenia się, że tylko w tym roku środki finansowe będące w dyspozycji US Navy mogą spaść nawet o 10 miliardów USD.

Liczba lotniskowców przebywających w Zatoce Perskiej była na przestrzeni lat zmienna i zależała od sytuacji w regionie. Od 2010 roku były to jednak zawsze 2 okręty. Najwyżsi rangą oficerowie mówili o redukcji już jesienią. Nie wiadomo przy tym, czy redukcja będzie tylko czasowa, czy stała. Głównym celem Pentagonu jest tutaj zmniejszenie obciążenia floty lotniskowców.

Przebywający obecnie w Zatoce USS John C. Stennis ma zostać zastąpiony przez USS Dwight D. Eisenhower. Wywołało to protesty części załogi Eisenhowera oraz jej rodzin. Okręt powrócił z ostatniego rejsu dopiero półtora miesiąca temu, podczas gdy Trumann ostatnią misję odbywał w 2010, a następnie przechodził remont.

(navytimes.com)