Wojska lądowe Mjanmy ujawniły prototyp czołgu lekkiego opartego na podwoziu haubicy samobieżnej 2S1 Gwozdika kalibru 122 milimetrów. W miejsce oryginalnego działa zainstalowano wieżę z chińskiego kołowego wozu opancerzonego WMA301 (PTL02) w układzie 6 × 6, którą uzbrojono w działo kalibru 105 milimetrów.

Prototyp wozu pancernego powstał wysiłkiem lokalnego przemysłu obronnego przy wsparciu ukraińskiego ministerstwa obrony i tamtejszego przemysłu. Współpraca odbywa się na mocy kontraktu zawartego Ukroboronpromu z 2014 roku. Kijów zadbał o dostarczenie technologii spawania kadłubów haubic 2S1U i bojowych wozów piechoty BTR-4U. Strona ukraińska nadzoruje także powstawanie i funkcjonowanie zakładów, w których następuje montaż. Pierwsze pojazdy seryjne mają opuścić fabrykę w 2020 roku.

Oprócz wartego uwagi działa kalibru 105 milimetrów wieżę wyposażono w nowy system kierowania ogniem i dalmierz laserowy. Armata przystosowana jest do strzelania amunicją odłamkowo-burzącą, pociskami podkalibrowymi APFSDS-T, a także przeciwpancernymi pociskami kierowanymi (Gun-Launched Guided Projectile). Po bokach wieży znajdują się dwa gniazda granatów dymnych po trzy wyrzutnie. Nie ma informacji odnośnie do instalacji karabinu maszynowego kalibru 7,62 milimetra na wieży.

Pojazd podzielono na trzy główne sekcje. Na przodzie znajduje się miejsce dla kierowcy, za nim przedział silnikowy, a wieża – z tyłu. Wóz ma układ zawieszenia podobny do wielozadaniowego pojazdu gąsienicowego MT-LB. Po obu stronach jest siedem kół jezdnych z napędowym kołem zębatym z przodu i napinającym z tyłu, bez rolek biegu powrotnego.

Dwadzieścia sześć pojazdów MT-LBMSz z modułami bojowymi Szkwał dotarło do Mjanmy w latach 2006–2009. W październiku 2017 roku ujawniono istnienie kolejnego kontraktu na dostawy pojazdów na podwoziu MT-LB, ale do tej pory szczegóły nie wyszły na jaw.

Zobacz też: Mjanma kupuje Su-30

(armyrecognition.com)

HawkeyeSlovak, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported