Mjanma już w lipcu 2015 roku zdecydowała się na zakup szesnastu chińsko-pakistańskich myśliwców wielozadaniowych JF-17. Obecnie władze w Naypyidaw ubiegają się o możliwość podjęcia u siebie produkcji licencyjnej tego samolotu.

Według informacji IHS Jane’s rozmowy na ten temat są już zaawansowane. Jeśli zakończą się powodzeniem, będzie to dla Mjanmy – pierwszego zagranicznego kupca JF-17 – doskonała sposobność, aby zmodernizować miejscowy przemysł zbrojeniowy. Starania w tym kierunku trwają od dłuższego czasu, ale na razie bez większych sukcesów.

JF-17 zajmą w mjanmańskich wojskach lotniczych miejsce przestarzałych chińskich myśliwców Chengdu F-7M (chińska odmiana MiG-a-21) i samolotów szturmowych Nanchang A-5C (głęboka modyfikacja MiG-a-19). Maszyny te kupiono w latach dziewięćdziesiątych.

Dostawa pierwszych JF-17 zaplanowana jest już na 2017 rok. Nieoficjalnie wiadomo, że do Mjanmy trafią samoloty w wersji Block 2, wyposażonej w instalację do tankowania w powietrzu i systemy walki radioelektronicznej.

Jeżeli produkcja licencyjna JF-17 w Mjanmie dojdzie do skutku, można się spodziewać, że tamtejsze lotnictwo otrzyma z biegiem czasu dużo więcej nowych myśliwców. Niewykluczone, że wymiana będzie prowadzona w stosunku 1:1. Obecnie z trójbarwnym mjanmańskim trójkątem na skrzydłach służy w sumie ponad czterdzieści F-7 i A-5 – nie ma jednak pewności co do ich stanu technicznego i co do tego, ile naprawdę jest w stanie wznieść się w powietrze – a także co najmniej trzydzieści MiG-ów-29, które jednak mają przed sobą jeszcze wiele lat służby (zobacz też: Rosyjskie myśliwce w Azji – przegląd).

Obecnie Pakistan Aeronautical Complex rozpoczyna produkcję jeszcze nowszej wersji JF-17 – Block 3, dysponującej radarem z aktywnym skanowaniem fazowym i wskaźnikiem nahełmowym oraz możliwością instalacji systemu lokalizacji i śledzenia w podczerwieni (IRST). Nie wiadomo jeszcze, czy Mjanma chce mieć u siebie wytwórnię samolotów w tej odmianie (choć można zakładać, że tak) ani czy Pakistan zechce udzielić takiej licencji.

Zobacz też: Mjanma przeprasza za zbombardowanie celu w Chinach.

(janes.com, quwa.org)

Asuspine, GNU Free Documentation License, Version 1.2