Ośmiu członków amerykańskiej Izby Reprezentantów podpisało się pod listem do Sekretarza Generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, sugerując w nim, że to Sojusz powinien kupić lub wziąć w leasing przeznaczone dla Rosji śmigłowcowce desantowe typu Mistral. Oświadczenie pojawiło się na oficjalnej stronie internetowej Izby Reprezentantów.

Obecnie dostawę Mistrali wstrzymano z powodu, jak to ujęto w oficjalnym oświadczeniu premiera Francji, Manuela Vallsa, nie spełnienia warunków umowy. W związku z zawieszeniem sprzedaży do Rosji pojawiają się nowe pomysły na rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Pomysł zakupu okrętów desantowych przez państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego nie jest nowy. Pojawił się jeszcze za kadencji poprzedniego Sekretarza Generalnego, Andersa Fogha Rasmussena. Nie był to jego autorski pomysł, tak jak i teraz przywędrował zza oceanu. Już wówczas wskazywano na wiele zalet takie rozwiązania. Po pierwsze byłaby to demonstracja solidarności państw sojuszu w obliczu zagrożenia zewnętrznego. Okręty nie trafiłyby w ręce Rosjan. Po drugie, wzmocniłoby to siły NATO, które, z wyjątkiem amerykańskiego wkładu, są w odwrocie. Mistrale stałyby się tym samym częścią natowskich Sił Szybkiej Odpowiedzi (NRF). W końcu, co jest niemniej ważne, zakup okrętów przez NATO byłby wyrazem solidarności z Francją, której przemysł obronny włożył niemałe pieniądze w ich budowę.

Nie wiadomo jednak, jak technicznie miałaby wyglądać sugerowana sprzedaż okrętów Sojuszowi Północnoatlantyckiemu. Jeśli w ogóle może to okazać się prawdą, to nie wiadomo, do którego państwa trafią Mistrale. Kto sfinansuje ich zakup i w jakich proporcjach? Spekuluje się, że potencjalnym odbiorcą mogłaby być Kanada, na którą wskazywano już w maju bieżącego roku. Mimo że są to jedynie plotki, to wizyta prezydenta François Hollande w Kanadzie jest wodą na młyn dla twórców podobnych spekulacji.

(worldaffairsjournal.org; ria.ru, na zdjęciu francuski okręt desantowy Tonnere typu Mistral, fot. Béotien lambda, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons)