Francuskie ministerstwo obrony poinformowało o zbombardowaniu konwoju libijskich bojowników zmierzającego w kierunku baz rebeliantów ukrytych na terytorium Czadu. Operacja została przeprowadzona na prośbę władz w Ndżamenie, które jedynie w niewielkim stopniu kontrolują pogranicze wykorzystywane przez bojowników, przemytników i terrorystów.

Nalot przeprowadzono 3 lutego. Para Mirage’ów 2000 zaatakowała konwój czterdziestu samochodów swobodnie przekraczający granicę czadyjsko-libijską. W komunikacie przekazanym przez francuskie ministerstwo poinformowano, iż uderzenie przeprowadzono „głęboko na terytorium Czadu”. Informacje dotyczące położenia kolumny zostały przekazane Francuzom przez czadyjskie siły specjalne.

W grudniu 2017 roku prezydent Emmanuel Macron odwiedził Czad, zapewniając miejscowe władze o pełnym poparciu Francji dla działań wymierzonych w afrykańskich ekstremistów. Podczas wizyty podkreślano, że kluczem dla ustabilizowania regionu jest poprawa sytuacji w Libii, będącej bezpieczną przystanią dla terrorystów i grup przestępczych.

Zobacz też: Wojsko walczy z nielegalnymi górnikami w Czadzie

(washingtonpost.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl