Minister obrony Iranu, generał brygady Hossein Dehkan, poinformował w wywiadzie dla telewizji państwowej o wyprodukowaniu przez lokalny przemysł zbrojeniowy nowego czołgu. Pojazd pancerny otrzymał nazwę „Karrar”, co w farsi oznacza: napastnik.

Irański minister określił czołg jako równie „zabójczy” jak T-90. Karrar ma mieć parametry zbliżone do rosyjskiego czołgu podstawowego, a w niektórych nawet go przewyższać. Rodzimy przemysł obronny miał zaprojektować i zbudować rzekomo powstały czołg od zera przy użyciu komponentów dostępnych lokalnie. Według Dehkana Karrar ma należeć do ścisłej czołówki w swojej klasie. Należy zauważyć, że rewelacje z kraju spadkobierców starożytnej Persji pojawiły się niebawem po deklaracji Iranu, że czołgi zbudują sobie sami, zamiast sprowadzać z zagranicy.

Dehkan powiedział również, że jego kraj planuje przetestować ulepszoną wersję rakiety balistycznej średniego zasięgu Emad. Według irańskich mediów państwowych podstawowa odmiana irańskiej rakiety jest już produkowana na skalę masową. Do pierwszego próbnego odpalenia nowej wersji dojdzie z początkiem nowego irańskiego roku kalendarzowego (21 marca 2016 roku według kalendarza gregoriańskiego). Obecnie zaś trwają ostatnie prace modernizacyjne. Poprawki będą tak duże, że rakieta otrzyma oznaczenie Emad 2. Po ulepszeniu będzie trafiać w cele z większą precyzją.

Zobacz też: Iran przetestował Emada

Irański minister obrony odniósł się również do lokalnej obrony powietrznej. Iran spodziewa się pierwszych dostaw systemu przeciwlotniczego S-300 w pierwszym kwartale tego roku, całości zaś do jego końca. Ponadto zgodnie z planem odbywa się szkolenie obsługi. Na dniach z Rosji powróci pierwsza grupa przeszkolonych żołnierzy, kolejna jest już gotowa do wylotu.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, Iran rozpocznie negocjacje w sprawie nabycia systemów S-400 Triumf. Ponadto wyrzutnie pocisków rakietowych systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu Bawar-373, lokalnego odpowiednika S-300, zostaną przetestowane do marca przyszłego roku. Warto przypomnieć, że już w ubiegłym roku Irańczycy informowali o rychłej gotowości operacyjnej tego systemu. Teheran zamierza również nabyć samoloty zza granicy; w tym celu do Moskwy ma przybyć delegacja, która będzie negocjować zakup samolotów wielozadaniowych Su-30SM.

(armyrecognition.com, mehrnews.com; na zdjęciu irański czołg Zulfikar, fot. M-ATF, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons)

M-ATF na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported