Amerykański urząd imigracyjny oznajmił, że były żołnierz Miguel Perez został deportowany do Meksyku. Jak już informowaliśmy, po odbyciu dwóch tur w Afganistanie był w 2008 roku zamieszany w przestępstwo narkotykowe i trafił do więzienia. Z tego powodu odmówiono mu amerykańskiego obywatelstwa, co otworzyło drogę do deportacji.

Perez, jego rodzina i obrońcy, wśród których była również senator Tammy Duckworth z Illinois, przekonywali, że służba w wojsku powinna zagwarantować mu prawo do pozostania w Stanach Zjednoczonych oraz leczenia tam stresu pourazowego i nałogu narkotykowego. Były żołnierz twierdzi, że to, co widział i przeżył w Afganistanie, sprowadziło go na złą drogę alkoholizmu i narkotyków.

– Hańbą jest, że odwracamy się plecami od tych, którzy mieli odwagę nosić nasz mundur – powiedziała senator Duckworth. – Stać nas na więcej.

Miguel Perez trafił do Stanów Zjednoczonych w wieku ośmiu lat wraz z ojcem, który otrzymał pracę w Chicago. Ma dwójkę dzieci, które urodziły się w Stanach Zjednoczonych i tym samym mają ich obywatelstwo. Również jego rodzice i siostra otrzymali już amerykańskie obywatelstwo, a druga siostra otrzymała je automatycznie przy urodzeniu.

Po aresztowaniu i pojawieniu się groźby deportacji prawnik Pereza argumentował, że jego klient myślał, że zdobył automatycznie amerykańskie obywatelstwo wraz z zaciągnięciem się do wojska. Od razu złożył też prośbę o przyznanie obywatelstwa z datą wsteczną, ale ta została odrzucona, ponieważ służba wojskowa zwiększa szanse na jego przyznanie, ale kandydat musi wykazać się „moralną postawą”, a tej zabrakło.

Innym argumentem przeciw deportacji miała być obawa o śmierć w Meksyku. Perez obawia się, że będąc osobą znaną, zostanie natychmiast zwerbowany przez jeden z karteli narkotykowych, który będzie chciał wykorzystać jego doświadczenie bojowe. W przypadku odmowy będzie mógł być zabity. Jak widać, argumenty te nie przekonały Amerykanów, którzy przekazali byłego żołnierza władzom meksykańskim.

Zobacz też: Marynarze US Navy handlowali narkotykami

(cnn.com)

Tech. Sgt. Francisco V. Govea II, US Air Force