Amerykańskie Muzeum Lotnictwa Morskiego w Pensacoli na Florydzie otrzymało niedawno MiG-a-21bis. Samolot służył niegdyś w polskich siłach powietrznych, a teraz zostanie przemalowany w  barwy lotnictwa irackiego i umieszczony na wystawie poświęconej operacji „Pustynna Burza” obok dwóch F/A-18, które mają na koncie zestrzelenie irackich MiG-ów.

Samolot nosi numer taktyczny 9735. Jego ostatnią polską jednostką był 41. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego przekształcony w 41. Eskadrę Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Na początku dwudziestego pierwszego wieku jednostka przezbroiła się na kupione z Niemiec MiG-i-29, a „Ołówki” zostały wycofane. Ten egzemplarz wykonał ostatni lot 19 grudnia 2003 roku i był składowany w Krośnie. W 2012 roku dwadzieścia pięć myśliwców tego typu, w tym 9735, kupiła amerykańska prywatna firma wojskowa zajmująca się między innymi świadczeniem usług agresorów lotniczych Draken International.

Teraz Draken przekazał ten egzemplarz muzeum, które przerobi go na samolot iracki. Będzie on odgrywał jednego z pary MiG-ów-21 kupionych przez Irak w Chinach, które 17 stycznia 1991 roku starły się z Hornetami z eskadry VFA-81 „Sunliners” z lotniskowca USS Saratoga. Znajdujące się w muzeum egzemplarze o numerach 163502 i 163508 były pilotowane przez porucznika Nicholasa Mongillo i komandora porucznika Marka Foxa. Obaj piloci zaliczyli pierwsze dwa zwycięstwa powietrzne dla US Navy w czasie „Pustynnej Burzy”.

Tego dnia cztery F/A-18 leciały zbombardować lotnisko H-3 w zachodniej części Iraku. Każdy z myśliwców przenosił cztery bomby Mk 84. Gdy Amerykanie zbliżali się do celu, operator z samolotu E-2 poinformował o nieprzyjacielskich samolotach. Pierwszy MiG został zestrzelony pociskiem AIM-9, a drugi – AIM-7. Cała walka od komunikatu z E-2 do trafienia irackich samolotów trwała niecałą minutę. Piloci nie musieli nawet odrzucić bomb i po zestrzeleniu irackich myśliwców zgodnie z planem wykonali atak na cele lądowe i bez strat wrócili na lotniskowiec.

Wszystkie trzy myśliwce znajdujące się w muzeum w Pensacoli przejdą teraz renowację. Są prawdopodobnie szykowane na 17 stycznia 2021 roku, kiedy będzie przypadała trzydziesta rocznica „Pustynnej Burzy”.

Zobacz też: Hornet kontra MiG-25. Nowe fakty z „Pustynnej Burzy”

(warbirdsnews.com)

US Navy