Rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin poinformował, że MiG-i-35 w wersji przeznaczonej dla rosyjskiego lotnictwa niebawem rozpoczną próby w locie. Być może nastąpi to jeszcze w styczniu bieżącego roku. Na początku ubiegłego roku dowódca rosyjskiego lotnictwa wojskowego Wiktor Bondariew powiedział, że chciałby widzieć MiG-i-35 w służbie w 2018 roku. Dlatego też, aby spełnić te zamierzenia, istotny będzie jak najszybszy start testów. Należy przypomnieć, że początkowo planowano przeprowadzić próby jeszcze w roku 2016.

Podczas wizyty w fabryce MKB Fakieł, należącej do koncernu Ałmaz Antiej, Rogozin mówił również o planowanym na bieżący rok pierwszym próbnym locie samolotu transportowego Iljuszyn Ił-112W. O wskrzeszeniu tego projektu Zjednoczona Korporacja Lotnicza poinformowała w sierpniu 2015 roku, zaś w styczniu ubiegłego spółka Awiastar-SP rozpoczęła produkcję pierwszych komponentów dla tej turbośmigłowej maszyny.

Lotnictwo rosyjskie zamówiło 37 myśliwców tego typu (zobacz: Rosjanie odroczyli zakup MiG-ów-35). Podpisano też pierwszy i jedyny kontrakt eksportowy z Egiptem, który zamówił 50 maszyn za cenę 2 miliardów dolarów i już uiścił zaliczkę. Rogozin stwierdził też, że Rosja wiąże z MiG-ami-35 duże nadzieje eksportowe, zwłaszcza dla krajów rozwijających się, oferując samoloty w relatywnie niskiej cenie. Szczególnie dotyczyć to będzie państw, które od lat są odbiorcami rosyjskiego sprzętu wojskowego: Algierii, Egiptu, Indii, Indonezji lub Wietnamu.

(defenseworld.net, quwa.org)

Dmitriy Pichugin via Wikimedia Commons, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2