Rosjanie odebrali dostawę zmodernizowanych myśliwców przechwytujących MiG-31BM. Maszyny tworzące skrzydło trafiły do bazy lotniczej w Niżnym Nowogrodzie położonej nieopodal zakładów lotniczych Sokół, w których były remontowane.

Wczoraj rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że piloci i personel naziemny na lotnisku Sromowo położonym na przedmieściach Niżnego Nowogrodu z powodzeniem zakończyli etap szkoleń z obsługi nowego sprzętu lotniczego i jego sprawdzenia. Rosjanie sprawdzali poprawność działania zmodernizowanego sprzętu, w tym nowej awioniki i pracę silnika w różnych trybach. Wkrótce zaś piloci rozpoczną loty testowe.

Rosyjskie MiG-i-31 zostaną wyposażone w nowy system nawigacyjny, który pozwoli na bezproblemowe ustalanie współrzędnych bez korekty satelitów GPS i GLONASS. Ponadto zmodernizowane samoloty dysponować będą nowym systemem walki elektronicznej Witebsk-25, skonstruowanym przez przedsiębiorstwo Ekran z Samary, i stacją radiolokacyjną Zasłon-M. Według koncernu Rostiech Zasłon-M wykrywa cele powietrzne z odległości 320 kilometrów i pozwala na ich zwalczanie już z odległości 280 kilometrów. System jest w stanie śledzić do dziesięciu obiektów powietrznych jednocześnie. Neutralizacja wrogich obiektów odbywa się przy pomocy pocisków K-37/RWW-BD. System Witebsk-25 służy do zabezpieczenia samolotu przed wszelkimi typami pocisków przeciwlotniczych. Docelowo Rosjanie chcą zmodernizować prawie sto pięćdziesiąt MiG-ów-31 do wersji BM.

(defense-aerospace.com; Dmitriy Pichugin, via Wikimedia Commons, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2)

Dmitriy Pichugin, via Wikimedia Commons, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2