Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało wczoraj za pośrednictwem swojego konta na Twitterze o wysłaniu do Syrii myśliwców wielozadaniowych MiG-29SMT. Maszyny przybyły już do bazy Humajmim.

MiG-29SMT jest łatwy do rozpoznania z profilu w zestawieniu z bazową wersją Fulcruma dzięki dużemu konforemnemu zbiornikowi paliwa na grzbiecie kadłuba, nadającym mu charakterystyczną garbatą sylwetkę. Blisko 1000 litrów dodatkowego paliwa stanowi lek na jedną z najpoważniejszych wad MiG-a-29: krótki zasięg. Poza tym MiG-29SMT otrzymał nowy pakiet awioniki pozwalający na użycie szerokiego wachlarza uzbrojenia precyzyjnego powietrze–ziemia.

Do Syrii przyleciały dwa myśliwce. Ponoć wzięły już udział w swoim pierwszym locie bojowym, lecz nie wiadomo, czy był to lot na atakowanie celów naziemnych czy tylko rozpoznawczy i zapoznawczy. Obecność bomb pod skrzydłem samolotu, którego zdjęcie ujawniono, wskazywałoby na tę pierwszą opcję.

Już od dłuższego czasu jest oczywiste, że dla Moskwy syryjska wojna domowa stanowi okazję nie tylko do testowania broni, ale także do promowania jej na rynkach międzynarodowych (zobacz też: Tierminator 2 testowany w Syrii). MiG-om-29 taka promocja szczególnie się przyda, gdyż myśliwce tego typu mają w ostatnich latach nie najlepszą passę: Algieria zrezygnowała z MiG-ów-29SMT i odesłała już dostarczone egzemplarze do Rosji, a Indie uznały, że pokładowy MiG-29K jest zbyt delikatny.

Należy jednak podkreślić, że doniesienia o obecności MiG-ów-29SMT w Syrii pojawiały się już w zeszłym roku. Niestety właściwie do dziś nie ma pewności, czy informacje te były zgodne z prawdą. Nie ma wątpliwości, że w lutym 2016 roku jakieś MiG-i-29 faktycznie przybyły do Humajmimu, lecz zagadką pozostaje, która konkretnie była to wersja.

O przylocie MiG-ów-29 do Syrii we wrześniu tego roku również mówiło się już od jakiegoś czasu. Wszystkie wcześniejsze doniesienia były jednak nieoficjalne i opatrywane niewyraźnymi fotografiami, z których trudno było cokolwiek wywnioskować.

Zobacz też: Drugie zwycięstwo powietrzne F-15E?

(muraselon.com, southfront.org)

Alex Beltyukov – RuSpotters Team, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported