Lipcowe pokazy lotnicze Royal International Air Tattoo w RAF Fairford będą punktem kulminacyjnym międzynarodowych obchodów setnej rocznicy utworzenia brytyjskich sił powietrznych. Z tej okazji zaplanowano jedną z największych publicznych demonstracji możliwości i wyposażenia Royal Air Force. Na pokazach lotniczych zostaną pokazane samoloty wielozadaniowe, transportowe, rozpoznawcze i szkolne, którym towarzyszyć będą zabytkowe warbirdy.

Z ponad 300 maszyn, które wezmą udział w pokazach, ponad czterdzieści będzie pochodziło ze wszystkich baz brytyjskiego lotnictwa. Wśród nich będą także te największe, najnowsze i najrzadziej pokazywane publicznie – w tym samolot rozpoznania elektronicznego RC-135W Rivet Joint, latająca cysterna Voyager czy samolot szkolny Phenom. Nie zabraknie także zespołu akrobacyjnego Red Arrows. Historię RAF-u będzie można poznać dzięki prywatnym już teraz samolotom, takim jak Hawker Hunter, Gloster Meteor, de Havilland Vampire czy de Havilland Tiger Moth.

Pokazy odbędą się w dniach 13–15 lipca. Każdego dnia zaplanowano ponad siedem godzin pokazów w powietrzu, ale tylko w piątek będzie można zobaczyć „królewski przegląd samolotów” – przelot specjalnej formacji na stulecie sił powietrznych. W pozostałe dni także planowane są przeloty specjalnych formacji, ale szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione.

Rok stulecia RAF-u obchodzony jest pod hasłem: „Upamiętnić, świętować i inspirować”. Na pokazach będą okazje, aby robić właśnie to. Na wystawie statycznej będzie można zapoznać się z bliska z dzisiejszymi samolotami brytyjskich sił powietrznych i porozmawiać z ich załogami. Na miejscu będzie także strefa historyczna, gdzie nie tylko będą wystawione zabytkowe samoloty, ale także będą obecni weterani Royal Air Force.

Organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji. W zeszłym roku sprzedano wszystkie 160 tysięcy biletów, ale w tym roku widownia została powiększona. Mimo to na sobotę wszystkie bilety zostały już sprzedane.

W pokazach wezmą udział samoloty z ponad dwudziestu pięciu państw, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Ukrainy, Grecji, Omanu, Australii i oczywiście Polski, która zaprezentuje F-16 w pokazie dynamicznym i Su-22 na wystawie statycznej.

Zobacz też: Silna ekipa Kanadyjczyków na Royal International Air Tattoo 2018

(Informacja prasowa)

Cpl Steve Buckley / MoD / Crown copyright 2016