Myśliwce wielozadaniowe Eurofighter Typhoon wojsk lotniczych Niemiec i Wielkiej Brytanii odbyły w tym tygodniu wspólne ćwiczenia nad Morzem Północnym. W cyklicznych ćwiczeniach pod kryptonimem MAGDay wzięły udział także samoloty ze Szwajcarii, Holandii i Stanów Zjednoczonych – łącznie czterdzieści maszyn z pięciu krajów.

Oprócz zadań ściśle bojowych ćwiczono także przekazywanie paliwa między samolotami z różnych państw. RAF delegował do ćwiczeń oprócz Typgoonów z 11. Eskadry z RAF Coningsby także latającą cysternę Voyager z RAF Brize Norton. Po stronie niemieckiej udział wzięły również Tornada oraz transportowce-tankowce A310 i A400M. Szwajcarzy przysłali myśliwce F/A-18 Hornet z Meiringen, Amerykanie – latającą cysternę KC-135 i myśliwce F-16 ze Spangdahlem, a Holendrzy – F‑16 z Leeuwarden.

Niemiecki Typgoon widziany z pokładu Voyagera.
(SAC Connor Tierney / RAF / © UK MOD Crown Copyright 2020)

– Udział w MAGDay wymagał szczegółowego planowania taktycznego oraz koordynacji z naszymi europejskimi i amerykańskimi partnerami – powiedział jeden z pilotów 11. Eskadry. Samoloty działały – jak określił to inspektor Luftwaffe, Generalleutnant Ingo Gerhartz – ramię w ramię.

Ideą ćwiczeń MAGDay (nazwanych od Multinational Air Group – wielonarodowa grupa lotnicza – zgodnie z koncepcją przyjętą sześć lat temu na szczycie NATO w Walii) jest rozwijanie interoperacyjności wojsk lotniczych państw NATO. Od początku wiodącą rolę w MAGDay odgrywają nasi zachodni sąsiedzi jako tak zwane państwo ramowe. Szwajcarii przyznano rolę państwa partnerskiego. Docelowo ćwiczenia MAGDay mają sprawić, że wielonarodowa grupa lotnicza osiągnie wstępną gotowość operacyjną w roku 2023.

Ćwiczenia MAGDay odbywają się cztery razy w roku i trwają cztery dni. Pierwsze dwa to faza planowania, drugie dwa – faza wykonywania zadań.

Szwajcarski F/A-18 pobierający paliwo z niemieckiego A310.
(Miriam Altfelder / Luftwaffe)

Obecnie w RAF-ie działa siedem eskadr latających na Typhoonach. 1. (Myśliwska), 2. (Współpracy z Wojskami Lądowymi), 6. (Bombowa) i 9. (Bombowa) stacjonują w szkockiej RAF Lossiemouth. 3. (Myśliwska), 11. (Myśliwska) i 12. (Bombowa) stacjonują zaś w RAF Coningsby w Anglii. Do tego istnieje także 1435. Klucz broniący Falklandów.

Luftwaffe posiada 141 Typhoonów rozdzielonych między cztery jednostki: Taktisches Luftwaffengeschwader 31 „Boelcke“ z Nörvenich, Taktisches Luftwaffengeschwader 71 „Richthofen“ z Wittmund, Taktisches Luftwaffengeschwader 73 „Steinhoff“ z Laage i Taktisches Luftwaffengeschwader 74 z Neuburg an der Donau.

Zobacz też: Włochy szykują się do kontraktu stulecia z Egiptem

(nato.int, raf.mod.uk)

SAC Tom Cann / RAF / © UK MOD Crown Copyright 2020