Lockheed Martin zaprezentował nową wersję popularnego samolotu transportowego C-130 Hercules w wersji przeznaczonej do prowadzenia operacji specjalnych. C-130J-SOF jest pierwszym wariantem C-130 przeznaczonym dla sił specjalnych innych niż amerykańskie. W swoim raporcie producent podkreślił, że potencjalni klienci sami zgłaszali do niego chęć pozyskania takiego samolotu.

C-130J-SOF został skonfigurowany z myślą o wywiadzie i rozpoznaniu, a ponadto może być uzbrojony i wyposażony w zasobniki do tankowania w powietrzu oraz wyposażenie umożliwiające wykorzystanie samolotu jako wysuniętego punktu tankowania. Dodatkowo na samolocie można zamontować instalacje do pobierania paliwa w locie metodą węża sztywnego lub giętkiego oraz liczne systemy samoobrony.

Uzbrojenie obejmować będzie działka kalibru 30 milimetrów i wyrzutnie rakiet Hellfire. Jako opcja będzie możliwe zamontowanie elektrooptycznego systemu obserwacji w podczerwieni. W zależności od konfiguracji samolot ma kosztować od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu milionów dolarów, a dostawy mogą być zrealizowane w ciągu półtora roku od zamówienia.

Lockheed twierdzi, że tylko na Bliskim Wchodzie i w regionie Azji i Pacyfiku jest zapotrzebowanie na 100-200 takich samolotów. W przypadku zdobycia zamówień i uruchomienia produkcji w zakładach Marietta, będzie to już dziesiąty wariant zbudowany na bazie C-130J.

(Combat Aircraft 8/2017)

Maciej Hypś, konflikty.pl