Morska międzynarodowa grupa operacyjna (Joint Expeditionary Force) pod dowództwem Brytyjczyków będzie w najbliższym czasie operowała na Bałtyku. Okrętem flagowym grupy został HMS Albion, który 20 maja wyszedł z Portsmouth. W działania grupy będą zaangażowane wszystkie trzy rodzaje brytyjskich sił zbrojnych.

Grupa będzie działała w ramach misji „Baltic Protector”. Znajdujący się na HMS Albion sztab składa się z przedstawicieli 3. Brygady Piechoty Morskiej i Dowództwa Amfibijnej Grupy Operacyjnej. W skład międzynarodowego zespołu wejdzie łącznie siedemnaście okrętów z Wielkiej Brytanii, Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Holandii, Norwegii i Szwecji. Na ich pokładach znajdzie się 3850 marynarzy, lotników i żołnierzy piechoty morskiej.

– Jestem dumny z pracy, którą wykonała moja załoga, przygotowując HMS Albion do tego przedsięwzięcia – powiedział komandor Peter Laughton dowodzący okrętem flagowym. – Ta operacja to największe siły jakimi w Europie kierowała Wielka Brytania od dekad i pokazuje naszą gotowość do szybkiej reakcji na każde zagrożenie na świecie.

W ramach operacji „Baltic Protector” zorganizowano szereg ćwiczeń we wschodniej części Morza Północnego i zachodniej części Bałtyku. Później cała grupa międzynarodowa weźmie udział w manewrach „Baltops”, w których udział wezmą również okręty amerykańskie i Stałego Zespołu Przeciwminowego NATO.

Zobacz też: Wizyta HMS Bulwark w Gdyni

(navaltoday.com)

Dan Rosenbaum, Crown Copyright 2019