Podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS 2013 doszło do zawarcia przełomowej transakcji. Rosjanie dostarczą do Kamerunu wojskowe śmigłowce transportowe Mi-17. Na razie nie wiadomo, ile ich będzie i kiedy to nastąpi.

Kontrakt podpisali przedstawiciele Rosoboroneksportu i Ministerstwa Obrony Kamerunu. Szef firmy, Anatolij Isajkin, stwierdził, że jest to pierwsza umowa w ramach wojskowej współpracy technologicznej między Rosją i Kamerunem, jednak nie ostania, a rosyjski przemysł obronny bardzo pozytywnie odnosi się do potencjalnych kontraktów z tym państwem. W oświadczeniu dyrektor generalny Rosoboroneksportu wyraźnie podkreślił, że celem jest zintensyfikowanie eksportu do krajów Afryki, co będzie traktowane jako priorytet. Powiedział również, że Federacja Rosyjska stara się odnowić więzi z Botswaną, Ghaną i Gwineą Równikową.

Na zawarcie rosyjsko-kameruńskiej umowy duży wpływ miała lutowa wizyta rosyjskiej delegacji, z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem i zastępcą dyrektora rosyjskiej federalnej służby ds. współpracy wojskowo-technicznej na czele. Wówczas Rosjanie i Kameruńczycy rozmawiali o wzmocnieniu współpracy politycznej i handlowej, w szczególności w dziedzinie przemysłu obronnego.

(en.rian.ru)