MBDA otrzymało kontrakt na przygotowanie we współpracy z koncernem Leonardo nowego wariantu pocisku z rodziny SPEAR (Select Precision Effects At Range). Tym razem powstanie wersja walki elektronicznej, oznaczona SPEAR-EW, która będzie wykorzystywana w zadaniach przełamywania obrony powietrznej (SEAD) przez RAF-owskie Typhoony i Lightningi II.

Producent zapewnia, że atutem SPEAR-EW ma być opracowany przez Leonarda „najnowocześniejszy zminiaturyzowany układ walki elektronicznej”. Pocisk nie będzie musiał przechodzić osobnego procesu integracji z nosicielami – samolot zdolny do odpalenia bazowego SPEAR-a będzie mógł także używać wersji EW. Masa pocisku to niespełna 100 kilogramów, długość – 180 centymetrów, średnica korpusu – 180 milimetrów. Wersja SPEAR-EW zachowa rozmiary wariantu podstawowego.

SPEAR jest napędzany niewielkim silnikiem turboodrzutowym Pratt & Whitney TJ-150-3 (tym samym co JSOW-ER). Ma się charakteryzować ponaddwukrotnie większym zasięgiem w porównaniu z konwencjonalnymi bombami szybującymi. SPEAR-EW wykorzysta tę zdolność do krążenia w okolicy wyznaczonego celu i jego zagłuszania. Kompaktowy rozmiar pocisków rodziny SPEAR pozwala na przenoszenie czterech sztuk w każdej z dwóch wewnętrznych komór F-35 lub trzech na belce wielozamkowej pod skrzydłem Eurofightera Typhoona.

– SPEAR-EW to nowa rewolucyjna zdolność, która obok znanych już pocisków SPEAR zasadniczo poprawi zdolność lotnictwa bojowego do stawienia czoła obronie powietrznej nieprzyjaciela – powiedział Mike Mew, dyrektor do spraw sprzedaży i rozwoju biznesu w MBDA UK. – Naszym celem jest opracowanie oręża, który w postaci roju pocisków połączonych siecią wymiany danych będzie zdolny do wykonania zmasowanego ataku i wyeliminowania z walki nawet najbardziej wyrafinowanej obrony powietrznej.

Koncepcję wersji SPEAR-EW przedstawiono po raz pierwszy w kwietniu tego roku wraz z wersją SPEAR-Glide. Ta druga będzie (jak nazwa wskazuje) pozbawioną napędu bombą szybującą, dysponującą za to większą głowicą bojową.

Rodzina SPEAR w założeniu wypełnia lukę między dużym pociskiem dalekiego zasięgu Storm Shadow przystosowanym do uderzeń głębokich, a precyzyjnym pociskiem rakietowym krótkiego zasięgu Brimstone, służącym do bliskiego wsparcia pola walki.

Zobacz też: MC-55A Peregrine – nowe samoloty WRE dla RAAF-u

(informacja prasowa)

MBDA