W czasie tragów Euronaval spółka MBDA zaprezentowała morską odmianę pocisku Missile Moyenne Portée. Prezentacja następuje niedługo po zakończonych sukcesem testach operacyjnych MMP, które przeprowadzono w Dżibuti. Próby obejmowały również odpalanie pocisku z łodzi hybrydowej.

Udane próby otworzyły MBDA drogę do oficjalnego prezentowania morskiej wersji pocisku. Jest ona przeznaczona nie tylko dla łodzi hybrydowych, ale dla również kutrów rakietowych, a nawet większych okrętów. Pociski mogą służyć do zwalczania agresorów poruszających się niewielkimi jednostkami pływającymi, wozów bojowych lub instalacji obrony wybrzeża. W takim zastosowaniu mogą stanowić wsparcie małych operacji desantowych lub misji specjalnych.

Na targach Euronaval morski MMP jest prezentowany na łodzi hybrydowej typu Hurricane. Wyrzutnia mieszcząca cztery pociski gotowe do odpalenia jest umieszczona na stabilizowanej podstawie. Pociski są umieszczone w pojemnikach chroniących je przed wpływem wody morskiej. Wyrzutnia może być sterowana ze specjalnie przeznaczonej konsoli lub może być zintegrowana z systemem bojowym danego okrętu i sterowana z konsoli wielofunkcyjnej.

Missile Moyenne Portée jest przenośnym systemem przeciwpancernych pocisków kierowanych w całości zaprojektowanym i wyprodukowanym przez przemysł obrony Francji. Masa pocisku i wyrzutni to 15 kilogramów, zaś pozostałego oprzyrządowania, w tym trójnogu i baterii – 11 kilogramów. Zasięg operacyjny określany jest na 4000 metrów, choć według przedstawicieli koncernu ostatnie testy wskazują na to, ze MMP może razić cele w odległości 5000 metrów. Producent zapewnia, że zestaw może pracować w każdych warunkach atmosferycznych w dwóch trybach: wskazania celu przed wystrzeleniem (Lock-On Before Launch, LOBL) i wskazania celu po wystrzeleniu, za pomocą kabla światłowodowego (Lock-On After Launch, LOAL).

Zobacz też: Francja eksportuje pociski kierowane MMP na Bliski Wschód

(aircosmosinternational.com)

MBDA