Na londyńskich targach DSEI 2019 MBDA pochwaliło się informacjami na temat postępów w koordynowanych przez ten koncern pracach nad uzbrojeniem samolotu wielozadaniowego nowej generacji Tempest. Odpowiedzialny za rozwój programu zespół zwany Team Tempest wyraźnie stara się podkreślić, że prace mają szybkie tempo.

W dziedzinie systemów samoobrony MBDA we współpracy z koncernami Leonardo i BAE Systems opracowało koncepcję systemu zwalczania środków bojowych przeciwnika HK-DAS (Hard Kill Defensive Aid System), zdolnego do śledzenia, namierzania, przechwytywania i niszczenia nadlatujących pocisków rakietowych w środowiskach o wysokim poziomie zagrożenia. HK-DAS stał się też fundamentem dla mikropocisków powietrze–ziemia GAM (Ground Attack Micromissile), mające zwiększyć potencjał samolotu w zadaniach wsparcia wojsk lądowych.

Tempest będzie dysponować komorami uzbrojenia, ale w lotach niewymagających maksymalnego obniżenia wykrywalności wykorzystywane będą belki podskrzydłowe. Na DSEI zaprezentowano między innymi planowaną zdolność podwieszania szeregowo dwóch pocisków powietrze–powietrze krótkiego zasięgu na jednej belce. MBDA przewiduje również, że pociski rakietowe powietrze–powietrze dalekiego zasięgu Meteor i pociski powietrze–powierzchnia SPEAR zostaną dodatkowo zoptymalizowane do współpracy z Tempestem.

– Obowiązujące w Team Tempest zasady partnerskiej współpracy zapewnią skokową poprawę w zakresie tempa, kosztów i złożoności procesów integracji uzbrojenia – przekonuje Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK. – Zaangażowanie w rozwój nowatorskich interfejsów, projektowanie komór uzbrojenia i procesy integracyjne będą również kluczowymi czynnikami umożliwiającymi rozwój uzupełniających się systemów uzbrojenia. Wykorzystujemy naszą wyjątkową pozycję w tej współpracy, aby zapewnić, że wojsko przyszłości będzie w stanie w pełni wykorzystać broń obecną, jak i tę dopiero planowaną.

Zobacz też: US Navy i US Air Force nie stworzą kolejnego wspólnego myśliwca

(informacja prasowa)

MBDA