Grecki okręt podwodny Matrozos (S-122) typu 214 był widziany podczas misji patrolowej na morzach Egejskim i Śródziemnym. Dyżur okrętu w rejonie wyspy Mejisti, położonej trzy kilometry od południowych wybrzeży Turcji, najdalej na wschód wysuniętego skrawka greckiego terytorium, odbywał się w tle napiętych stosunków między Atenami i Ankarą.

W czerwcu załoga Matrozosa weźmie udział w NATO-wskiej operacji „Active Endeavour”, prowadzonej na Morzu Śródziemnym po 11 września 2001 roku. To tylko część zadań, które stoją przed najnowszym greckim okrętem podwodnym. W najbliższej przyszłości w obliczu częstego naruszania przestrzeni powietrznej Grecji przez tureckie samoloty, a także granic morskich przez okręty tureckiej marynarki wojennej, Matrozos będzie odpowiedzialny za stałe patrolowanie rejonu archipelagu Dodekanez.

Okazuje się, że trzeci okręt typu 214 został przyjęty do służby w Polemiko Naftiko pod koniec marca bieżącego roku. Ateny postanowiły z tej sprawy nie robić rozgłosu i nie organizowały żadnej uroczystości, która zwykle towarzyszy takiemu wydarzeniu. Okręt zwodowano w lutym ubiegłego roku, zaś zaraz potem rozpoczęły się kilkumiesięczne próby morskie. Wstępie planowano, że Matrozos trafi do marynarki wojennej jeszcze jesienią 2015 roku. Tego terminu nie udało się dotrzymać.

Z uwagi na liczne problemy greckiej stoczni Hellenic Shipyards w Skaramandze i skandale korupcyjne marynarka wojenna Grecji przejęła pełną odpowiedzialność za program budowy okrętów. Mimo złej sytuacji ekonomicznej państwa Ateny chcą do końca doprowadzić program budowy i przyjęcia do służby okrętów podwodnych typu 214.

Ogółem w greckiej marynarce wojennej mają służyć cztery okręty tego typu: Papanikolis (S120), Pipinos (S121), Matrozos (S122) i Katsonis (S123). Na początku 2017 roku pełną gotowość operacyjną mają mieć: cztery okręty podwodne typu 214 i siedem typu 209, w tym jeden podtypu 209/1400 (typ Posejdon), trzy podtypu 209/1200 i trzy podtypu 209/1100.

(navyrecognition.com; na zdjęciu Papanikolis w suchym doku stoczni HDW w Kilonii, fot. GDK, Wikimedia Commons, na licencji CC BY-SA 3.0)

GDK,, na licencji CC BY-SA 3.0