W pierwszej połowie lutego dwa włoskie samoloty szkolenia zaawansowanego T-346 Master z 61. Skrzydła z Lecce wzięły udział w odbywających się w Albacete (Hiszpania) NATO-wskich ćwiczeniach Tactical Leadership Programme w roli agresorów. Samoloty występowały już w tej roli w maju ubiegłego roku, ale miało to miejsce na jedynie włoskich ćwiczeniach, gdzie mierzyły się z lokalnymi Typhoonami z 4. Skrzydła.

W Albacete samoloty były pilotowane przez instruktorów z 212. Eskadry, którzy na co dzień uczą włoskich i holenderskich, a wkrótce także polskich pilotów przed przesiadką na samoloty czwartej i wkrótce piątej generacji. Szybkość, zwrotność i bogate wyposażenie czynią z T-346 doskonały samolot do roli agresorów.

W czasie ćwiczeń T-346 wykonywały po dwa loty dziennie biorąc udział w złożonych misjach, w których zaangażowanych było do dwunastu samolotów agresorów i wiele innych w roli „sił niebieskich” w tym: Typhoony, Rafale’e, Hornety czy Mirage’e 2000. Realizowano walki powietrzne, misje CAS czy wymuszanie przestrzegania strefy zakazu lotów. Dla pilotów biorących udział w kursie, była to możliwość zmierzenia się z bardziej wymagającym przeciwnikiem, a dla pilotów z 212. Eskadry stanowi to cenne doświadczenie, które będzie późnej wykorzystywane w innych manewrach oraz przy codziennym szkoleniu w Lecce.

(theaviationist.com, fot. materiały prasowe Alenii Aermacchi)

materiały prasowe Leonardo