Peruwiańska marynarka wojenna wzbogaciła się o nowy okręt: BAP Castilla (CF-16). Jednostka klasyfikowana jest jako kanonierka rzeczna, powstała w celu patrolowania dorzecza Amazonki, które na terenie Peru składa się z koryt rzecznych o łącznej długości 14 tysięcy kilometrów.

– Wprowadzenie Castilli do dłużby w marynarce wspomoże starania o utrzymanie naszej suwerenności – mówił minister obrony Jakke Valakivi Álvarez. – Okręt ten jest narzędziem współmiernym do zagrożeń dzisiejszego świata: narkobiznesu, tępienia zagrożonych gatunków i nielegalnych kopalń.

Castilla to drugi okręt typu Clavero. Kanonierki te (które należałoby określać mianem patrolowców, Peruwiańczycy stawiają jednak na to staromodne określenie) mają 45,5 metra długości i zanurzenie zaledwie 61 centymetrów. Wyporność wynosi 340 ton, prędkość maksymalna – 14 węzłów. Na ich uzbrojenie składają się ciężkie karabiny maszynowe kalibru 12,7 milimetra i granatniki automatyczne CIS 40 AGL kalibru 40 milimetrów, Claverom brakuje więc typowych dla historycznych kanonierek dział dużego kalibru.

Zobacz też: Paragwaj przywraca do służby czołgi Stuart.

(defensa.com; fot. Ministerio de Defensa del Perú)