Według doniesień serwisu internetowego Al-Ayam 24 Maroko prawdopodobnie zdecydowało się wycofać samoloty wielozadaniowe z sił kierowanej przez Arabię Saudyjską koalicji, która od ponad trzech lat uczestniczy w konflikcie zbrojnym w Jemenie. Anglojęzyczny periodyk The North Africa Post doniósł, że relokacja sześciu marokańskich Viperów z bazy lotniczej Az-Zafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podyktowana jest zaostrzającą sytuację w Saharze Zachodniej.

Sytuacja staje się skomplikowana i przybiera bipolarny charakter. Z jednej strony Rabat mierzy się z Ludowym Frontem Wyzwolenia Sakiji al-Hamry i Río de Oro (Front Polisario), z drugiej zaś musi uważać na reakcję Algierii, gdyż potencjalne loty bojowe będą odbywać się w bezpośrednim sąsiedztwie algierskiego terytorium.

Wskazuje się, że w ostatnim czasie bojownicy Frontu Polisario przyjęli bardziej konfrontacyjną postawę i zmierzają do wyrugowania wpływów marokańskich na obszarze Sahary Zachodniej i przeniesienia tam stolicy kraju. Rabat przekazał Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, że w północno-zachodniej części nieuznawanego państwa dochodzi do naruszania warunków rozejmu. W rejonie miejscowości Al-Mahbas bojownicy mają dokonywać wtargnięć i prowokacji. Raport Misji Narodów Zjednoczonych na rzecz Referendum na Saharze Zachodniej wykluczył takie działania ze strony Frontu Polisario.

W marokańskich wojskach lotniczych służą obecnie dwadzieścia trzy F-16: czternaście jednomiejscowych F-16C Block 52+ i osiem dwumiejscowych F-16D Block 52+. Dostawy zrealizowano w latach 2011–2013 na mocy umowy o wartości około 2,4 miliarda dolarów.

Jeden samolot utracono w maju 2015 roku podczas operacji bojowej wymierzonej w pozycje Huti na terenie Jemenu. Oprócz wykorzystania przez koalicję pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej w 2014 roku donoszono o lotach bojowych marokańskich pilotów nad Irakiem. Do walki z bojownikami samozwańczego Państwa Islamskiego miały być użyte cztery maszyny królewskich marokańskich wojsk lotniczych.

Zobacz też: Maroko zainteresowane greckimi okrętami podwodnymi?

(middleeastmonitor.com, alwaght.com, middleeasteye.net)

Ndunruh, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported