Amerykańska Agencja Implementacyjna (U.S. Army Security Assistance Command, USASAC) poinformowała, że wraz z początkiem sierpnia Królewskie Siły Powietrzne Maroka otrzymają trzy ciężkie eks-amerykańskie śmigłowce transportowe CH-47D Chinook.

Trzy maszyny zostaną przekazane marokańskiemu lotnictwu (al-Quwwat al-Jawwiyah al-Malakiyah al-Maghribiyah) w ramach amerykańskiego programu rządowego Foreign Military Sale. Wartość kontraktu opiewa na 78,9 miliona dolarów, zaś w jego skład oprócz przekazywanych maszyn wejdzie dostawa części zamiennych, dokumentacji technicznej i urządzeń szkoleniowych. Amerykanie zapewnili również szkolenie załóg lotniczych i członków personelu obsługi naziemnej.

Przekazane Chinooki to odświeżone maszyny pochodzące z amerykańskich zapasów magazynowych. Za zapewnienie wiropłatom stanu używalności odpowiadali mechanicy Columbia Helicopters z Portland w Oregonie. W ciągu siedmiu miesięcy śmigłowce przechodziły naprawy i zostały poddane ograniczonej modernizacji. Otrzymały też nowe malowanie, które jest dopasowane do stosowanego w marokańskich wojskach lotniczych.

Według Toma Browna, zarządzającego programem dla Maroka w USASAC, po siedmiu miesiącach prac remontowych śmigłowce są gotowe do prowadzenia operacji w powietrzu. Obecnie są w drodze do odbiorcy. Zostaną wykorzystane do prowadzenia operacji humanitarnych, w tym niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. W razie konieczności będą również szybko przystosowane do wykonywania standardowych misji transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego.

(airrecognition.com; fot. US Army)