Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż pakietu uzbrojenia dla Maroka. Amerykańska agencja do spraw współpracy obronnej przesłała odpowiednie dokumenty do Kongresu z prośbą o ich zatwierdzenie. Wartość ewentualnego kontraktu wyniesie około 157 milionów dolarów.

W skład sprzedawanego uzbrojenia wejdzie sześćset przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71E TOW 2A z tandemową głowicą kumulacyjną, siedem pocisków TOW RF (Radio Frequency) i trzysta wyrzutni pocisków rakietowych M220A2, które mogą być montowane na różnych platformach. Sprzedaży towarzyszyć będzie dostawa pakietu części zamiennych i zapewnienie wsparcia logistycznego, w tym szkoleń z obsługi sprzętu. Głównym wykonawcą kontraktu będzie Raytheon Missile Systems.

Dostawa w ramach amerykańskiego programu rządowego jest częścią planu modernizacji marokańskiej armii. Jest również zgodna z amerykańską polityką zagraniczną i bezpieczeństwa, mając na celu przeciwdziałanie zagrożeniom płynącym ze strony organizacji terrorystycznych w Afryce Północnej. Przyczyni się ponadto do poprawy bezpieczeństwa głównego sojusznika NATO, który jest ważny dla stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego w regionie.

(armyrecognition.com; fot. U.S. Army photo by SGT Amber Robinson, via Wikimedia Commons)