Marokańska telewizja Medi 1 TV poinformowała o dostawie pierwszej transzy dwudziestu dwóch zmodernizowanych czołgów podstawowych M1A1. Ponadto część z nich miała już oficjalnie zostać przyjęta do służby w jednostkach liniowych. Doszło do tego podczas uroczystości zorganizowanej przez dowództwo Królewskich Marokańskich Wojsk Lądowych.

Kontrakt na modernizację 150 czołgów do wersji M1A1 SA, konfiguracji o zwiększonej świadomości sytuacyjnej załogi, podpisano we wrześniu 2015 roku. Opiewa na 358 milionów dolarów. Jest to już kolejna umowa dotycząca modernizacji marokańskich Abramsów. W sierpniu ubiegłego roku sygnowano osobne porozumienie, zgodnie z którym pięćdziesiąt marokańskich M1A1 miało przejść wymianę pakietów pancerza wieży i przodu kadłuba.

Wszystkie prace będą wykonywane w Limie w stanie Ohio w ramach rządowego programu Foreign Military Sales. Amerykanie mają zdążyć do 28 lutego 2018 roku.

Pakiet modyfikacyjny dla Abramsa w konfiguracji o zwiększonej świadomości sytuacyjnej obejmuje kilka nowinek technicznych. Składa się na niego wielowarstwowy pancerz III generacji zawierający płyty ze stopu zubożonego uranu, system obserwacji termowizyjnej FLIR II generacji, system wsparcia dowodzenia oddziałem wojskowym wielkości brygady lub mniejszym FBCB2 (Force XXI Battle Command Brigade and Below), system Far Target Locate określający odległość do celu za pomocą dalmierza laserowego. Świadomość sytuacyjną załogi poprawia dodanie wyświetlaczy pozwalających na odróżnienie jednostek swoich od wrogich za pomocą kolorów (Blue Force Tracking), wyposażenie wieżyczki dowódcy w termowizyjne przyrządy obserwacyjno-celownicze RTS (Remote Thermal Sight) i usprawniony system obserwacji kierowcy.

Uzbrojenie pozostaje to samo i składa się z gładkolufowej armaty M256 kalibru 120 milimetrów. Przy wylocie lufy zamontowano czujnik ugięcia lufy względem głównego celownika (Muzzle Reference Sensor). Jego zadaniem jest wspomaganie systemu kierowania ogniem. Z armatą sprzężony jest dodatkowo karabin maszynowy M240 kalibru 7,62 milimetra.

(armyrecognition.com; fot. US Army)