Dowództwo tajwańskiej marynarki wojennej potwierdziło doniesienia mediów o obecności na wyspie żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej. To pierwsze tego typu oświadczenie od czterdziestu lat. Kontyngent z Marine Raider Regiment przybył na czterotygodniowe ćwiczenia, rozpoczęte 9 listopada. Komandosi USMC będą wspólnie z tajwańską piechotą morską ćwiczyć przenikanie na terytorium wroga od strony morza. Manewry są prowadzone w bazie marynarki Tsoying w Kaohsiungu na południu wyspy.

Przybycie marines oznacza wznowienie wymiany wojskowej między Stanami Zjednoczonymi a Republika Chińską, zawieszonej wiosną z powodu pandemii COVID-19. Amerykańscy żołnierze po dotarciu na Tajwan przeszli dwutygodniową kwarantannę wymaganą przez tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między USA i Chińską Republiką Ludową w roku 1979 oznaczało cofnięcie uznania dyplomatycznego dla Tajpej i likwidację istniejącego od roku 1955 Dowództwa Obrony Tajwanu (USTDC). Nie oznaczało jednak końca amerykańsko-tajwańskiej współpracy wojskowej. Wspólne ćwiczenia odbywały się regularnie, chociaż ich nie nagłaśniano. Jednymi z najważniejszych stały się doroczne Balance Tamper, gdzie tajwańscy komandosi ćwiczą z Zielonymi Beretami – siłami specjalnymi US Army. W trakcie tegorocznej edycji w wypadku dwóch pontonów zginęło trzech komandosów, a jeden został ciężko ranny.

Oficjalna informacja o ćwiczeniach z udziałem Marine Raider Regiment, chociaż wyszła od strony tajwańskiej, jest kolejnym przykładem zaostrzających się relacji amerykańsko-chińskich. Pod koniec października administracja prezydenta Donalda Trumpa wyraziła zgodę na sprzedaż Tajwanowi dużej ilości uzbrojenia, obejmującej między innymi pociski AGM-84H SLAM-ER i RGM-84L-4 Harpoon Block II oraz wyrzutnie M142 HIMARS z pociskami ATACMS.

Ogłoszenie obecności marines na Tajwanie jest istotne jeszcze z kilku innych względów. Na pobliskiej Okinawie bazować będzie pierwszy pułki piechoty morskiej do działań w strefach przybrzeżnych (Marine Littoral Regiment). Jednostki te mają wspierać tworzenie wysuniętych baz USMC, a tym samym przełamywanie wrogich stref antydostępowych (A2/AD).

W USA pojawiają się pomysły przeniesienia na Tajwan wojsk z Korei Południowej. Z kolei minister obrony Republiki Chińskiej Yen Teh-fa sugerował możliwość udostępnienia US Navy położonej na Morzu Południowochińskim wyspy Taiping.

Zobacz też: US Marine Corps likwiduje swoje wojska pancerne

(taiwannews.com.tw, udn.com)

US Marine Corps