Amerykański Korpus Piechoty Morskiej chciałby wprowadzić do uzbrojenia przeciwlotniczą wersję pojazdu Joint Light Tactical Vehicle (JLTV). W tym celu wystosowano zaproszenie dla przemysłu do przedstawiania pomysłów na zamontowanie na JLTV systemu uzbrojenia zdolnego do wykrywania, śledzenia i zwalczania dronów, śmigłowców i samolotów.

Zestaw przeciwlotniczy ma się składać z działka kalibru 30 milimetrów, rakiet ziemia–powietrze i systemu walki elektronicznej. JLTV został wybrany jako baza dla uzbrojenia z powodu wysokiej mobilności taktycznej, dzięki której będzie mógł z równą prędkością towarzyszyć innym pojazdom piechoty morskiej zapewniając im osłonę przed środkami napadu powietrznego.

Jest to kolejny krok na drodze do wzmocnienia obrony przeciwlotniczej amerykańskich sił zbrojnych. Podobny program – Interim Maneuver Short-Range Air Defense – prowadzą również wojska lądowe, które na nosiciela uzbrojenia wybrały transporter Stryker. Jest to pokłosie zmiany nastawienia amerykańskich dowódców, dla których priorytetem jest przygotowanie sił zbrojnych do walki z równorzędnymi przeciwnikami dysponującymi nowoczesnym lotnictwem.

JLTV w wersji przeciwlotniczej stworzą Zintegrowany System Obrony Powietrznej Piechoty Morskiej (Marine Air Defense Integrated System, MADIS). MADIS Mk1 będzie się składał z wyrzutni pocisków Stinger i działka kaliber 30 milimetrów zamontowanych na zdalnie sterowanym obrotowym stanowisku. MADIS Mk2 będzie wariantem przeznaczonym do zwalczania dronów wyposażonym w dookólny radar, stanowisko dowodzenia i kontroli oraz zdalnie sterowaną wieżyczkę z uzbrojeniem i bronią elektroniczną.

Chętne przedsiębiorstwa mogą składać oferty do 13 kwietnia. Propozycje muszą zawierać między innymi dowody, że dane przedsiębiorstwo jest w stanie dostarczyć dwadzieścia sześć systemów uzbrojenia do trzeciego kwartału 2021 roku budżetowego i 192 systemy do trzeciego kwartału 2022 roku budżetowego.

Zobacz też: USAF rozpoczyna próby operacyjne laserów bojowych

(military.com)

Oshkosh Defense