Dowódca US Marine Corps, generał David Berger, poinformował o rozpoczęciu przez Waszyngton rozmów w Tokio w sprawie zmiany struktury oddziałów marines stacjonujących na wyspie Okinawa. Zrestrukturyzowane pułki piechoty morskiej do działań w strefach przybrzeżnych (Marine Littoral Regiment) miałyby ściśle współpracować z oddziałami japońskimi. W wywiadzie udzielonym agencji Ruetera generał Berger bardzo zwięźle określił cel zmian i współpracy.

– Chcesz odstraszyć, zniechęcić każdego potencjalnego przeciwnika do wykonania kolejnego ruchu – tłumaczył. – Jeśli patrzysz z Chin, to właśnie powinieneś zobaczyć: twardy jak skała sojusz.

Koncepcja Marine Littoral Regiment (MLR) została przedstawiona na początku tego roku i jest zbliżona do rozwijanej przez US Army koncepcji specjalnych grup zadaniowych przeznaczonych do przełamywania wrogich stref antydostępowych (A2/AD). Zadania pułku mają jednak koncentrować się na wspieraniu tworzenia wysuniętych baz USMC. Littoral Regiment miałby być silnie nasycony bezzałogowcami powietrznymi (lądowymi i wodnymi), środkami rażenia dalekiego zasięgu i systemami przeciwlotniczymi.

Pomysły USMC są zbieżne z japońskimi założeniami operacyjnymi. Wyspy Japońskie, a zwłaszcza Okinawa i okolice, są wewnątrz chińskiej strefy A2/AD, stąd zamiast przełamywać obronę, Japończycy koncentrują się na tworzeniu własnego „bąbla w bąblu”, aby w oparciu o niego walczyć o panowanie na morzu i w powietrzu. Stąd wzmacnianie w ostatnich miesiącach jednostek przeciwlotniczych, przeciwokrętowych i walki radioelektronicznej na japońskiej południowej flance.

Restrukturyzacja sił USMC na Okinawie nie będzie oznaczać ich rozbudowy. Wszelkie zmiany mają przebiegać w zgodzie z obecnymi założeniami amerykańsko-japońskiego sojuszu. Sam generał Berger zamierza udać się do Japonii, gdy tylko Tokio zniesie ograniczenia w podróżowaniu, aby wyjaśnić japońskiemu kierownictwu, „gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy”.

W planach jest powołanie trzech MLR, z których wszystkie mają stacjonować na Pacyfiku. Pierwsza jednostka tego typu ma stacjonować właśnie na Okinawie i osiągnąć gotowość operacyjną do roku 2027. Kolejne dwa pułki będą rozmieszczone na Guamie i Hawajach. Nie podano, kiedy mają osiągnąć gotowość operacyjną.

Powołanie MLR jest częścią szerszego programu reorganizacji Korpusu Piechoty Morskiej znanego pod nazwą „Force Design 2030”. W jego ramach generał Berger zamierza zlikwidować wojska pancerne Korpusu, ograniczyć komponent lotniczy i ograniczyć liczebność artylerii lufowej. Zmiany te mają zamknąć rozdział, w którym USMC koncentrował się na działaniach lądowych na Bliskim Wschodzie, i przystosować go do działań na obszarze Pacyfiku.

Zobacz też: Indonezja rozważa zakup dodatkowych BT-3F

(reuters.com)

US Navy / Phann Shannon Garcia