Rzecznik Korpusu Piechoty Morskiej major Josh Benson zapowiedział, że formowanie eksperymentalnego pułku piechoty morskiej do działań w strefach przybrzeżnych (Marine Littoral Regiment) rozpocznie się na początku roku budżetowego 2022, co oznacza ostatni kwartał bieżącego roku kalendarzowego. Jednostka powstanie na bazie stacjonującego na Hawajach 3. Pułku Piechoty Morskiej. Wcześniej dowódca USMC, generał David Berger, zapowiadał , że pierwszy Marine Littoral Regiment (MLR) powstanie na Okinawie.

Koncepcja jednostki jest częścią Force Design Phase III, mającego w perspektywie roku 2030 przygotować Korpus do walki na rozległych obszarach Indo-Pacyfiku z równorzędnym przeciwnikiem, takim jak Chiny. Największe różnice w stosunku do zwykłych pułków marines dotyczyć będą struktury i rozdysponowania żołnierzy.

– W ciągu następnych kilku lat szczegóły MLR zaczną nabierać kształtu – mówił Benson. – Eksperymenty, gry wojenne, modelowanie i symulacje będą odgrywały kluczową rolę w etapowym podejściu do rozwoju MLR. Najpierw zostanie zbudowana formacja, głównie z jednostek, które już istnieją na Hawajach, a następnie będzie ona nabywać zdolności.MLR ma liczyć od 1800 do 2 tysięcy ludzi. Dla porównania: 3. Pułk Piechoty Morskiej liczy obecnie 3400 żołnierzy. Zupełnie odmienna będzie struktura MLR. W skład pułku zamiast zwykłych trzech batalionów marines wejdą: przybrzeżny zespół bojowy (Littoral Combat Team), przybrzeżny batalion logistyczny (Littoral Logistics Battalion) i przybrzeżny batalion przeciwlotniczy (Littoral Anti-Air Battalion).

Transporter opancerzony LAV-25 przygotowuje się do zjazdu na plażę z poduszkowca desantowego LCAC.
(US Marine Corps / Cpl. Robert J. Reeves)

Jednostka o takim składzie ma być bardziej elastyczna i mobilna, a tym samym lepiej wpisywać się w nowe koncepcje prowadzenia działań wojennych wewnątrz chińskich i rosyjskich stref antydostępowych (A2/AD). Pierwszą z nich jest ogłoszona w roku 2017 doktryna działań przybrzeżnych w środowiskach przeciwdziałania (Littoral Operations in Contested Environments, LOCE), w której myśl marines mają opanowywać ląd, aby następnie za pomocą swoich środków przeciwlotniczych i przeciwokrętowych wspierać działania sił powietrznych i marynarki wojennej.

Druga koncepcja to działania ekspedycyjne w bazach wysuniętych (Expeditionary Advanced Base Operations, EABO). Głównym założeniem jest tutaj rozmieszczenie na wyspach Pacyfiku małych oddziałów piechoty morskiej, które dzięki mobilności i relatywnie niewielkiej liczebności będą w stanie uniknąć chińskich ataków rakietowych.Major Benson podkreślił, że eksperymenty związane z formowaniem MLR mają być przeprowadzane tak szybko, jak to możliwe, a dużą rolę w tworzeniu jednostki będą odgrywać sugestie ze strony marynarki wojennej. Piechota morska wielokrotnie podkreślała w ostatnich latach, ze wraz z coraz mocniejszym skupianiem się na Pacyfiku lepsza integracja z US Navy stała się priorytetem. Proces ten jest najlepiej widoczny na przykładzie 7. Floty i III Zespołu Ekspedycyjnego Piechoty Morskiej, których sztaby zaczęły wspólnie pracować nad koncepcjami prowadzenia działań wojennych w podległym im regionie Indo-Pacyfiku.

Nowy pływający transporter opancerzony amerykańskiej piechoty morskiej ACV opuszczający dok okrętu desantowego USS Somerset (LPD 25).
(US Marine Corps / Lance Cpl. Drake Nickels)

– Myślę, że połączone wysiłki, zintegrowane koncepcje, zdolności, które mają wspierać te koncepcje, oraz obecne starania, aby naprawdę eksperymentować i trenować razem jako siły morskie, zaczną przynosić owoce w ciągu najbliższych kilku lat i z pewnością umożliwią siłom morskim dalsze odgrywanie istotnej roli na Pacyfiku i na całym świecie, tak jak to było w całej naszej historii – stwierdził generał Lewis Craparotta, szef Marine Corps Training and Education Command.Zarys koncepcji MLR przedstawił w styczniu ubiegłego roku generał Mark Wise, zastępca dowódcy Marine Corps Combat Development Command. Zadania pułku mają koncentrować się na wspieraniu tworzenia wysuniętych baz USMC. Jednostka ma być silnie nasycona bezzałogowcami powietrznymi, lądowymi i wodnymi, środkami rażenia dalekiego zasięgu oraz systemami przeciwlotniczymi. W planach jest stworzenie trzech MLR: na Hawajach, Guamie i Okinawie.

Podobną jednostkę planują stworzyć wojska lądowe, jej zadania będą się jednak koncentrować na przełamywaniu stref antydostępowych. Specjalna grupa zadaniowa ma łączyć zdolności do prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni, walki radioelektronicznej, zbierania informacji oraz przeprowadzania uderzeń za pomocą artylerii i pocisków dalekiego zasięgu odpalanych z platform morskich i lądowych.

Zobacz też: Nigeria: Loty krajowe odpowiedzią na zagrożenie na drogach

(usni.org)

US Marine Corps / Cpl. Matthew Kirk