Według rzecznika rosyjskiego Sztabu Generalnego około trzynastu tysięcy żołnierzy weźmie udział w rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach wojskowych Zapad 2013 (Zachód 2013), które odbędą się w dniach 20–26 września 2013 roku.

Rosyjskie siły zbrojne wyślą na ćwiczenia 2,5 tysiąca żołnierzy, podczas gdy Białoruś wydzieli 10,4 tysiąca. Ponadto zostanie użytych około sześćdziesięciu samolotów i śmigłowców oraz dwustu pięćdziesięciu wozów bojowych. Manewry odbędą się na Białorusi (być może bardzo blisko polskiej granicy) i w Zachodnim Okręgu Wojskowym, a także na morzach Barentsa i Bałtyckim. Organizatorzy nie planują zaproszenia przedstawicieli NATO, którzy mogliby obserwować wydarzenie, jednak nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Wątpliwości pojawiły się po stronie Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także poszczególnych państw członkowskich położonych w bezpośrednim sąsiedztwie terytorium, na którym odbędą się ćwiczenia. Szczególne obawy wiążą się ze scenariuszem manewrów. Przedstawiciele obu krajów zatwierdzili harmonogram ćwiczeń w październiku ubiegłego roku. Nieznane są jednak szczegóły, co rodzi uzasadniony niepokój państw trzecich. Zgodnie z planem manewry odbędą się we wrześniu i skoncentrują się na symulowanej obronie terytorium Rosji i Białorusi w odpowiedzi na rozmieszczenie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie.

Obawy dotyczą możliwości wprowadzenia prowokacyjnego scenariusza, do podobnych manewrów doszło bowiem we wrześniu 2009 roku. Motywem przewodnim był atak niesprecyzowanego przeciwnika wymierzony w Białoruś. Z pomocą pospieszyły wojska rosyjskie, które razem ze swoimi białoruskimi sojusznikami przystąpiły do zaciekłej obrony. Ich zadania obejmowały obronę ważnych strategicznie rejonów i obiektów wojskowych. Co więcej, ćwiczono również symulowany atak nuklearny przeciw Polsce i stłumienie powstania mniejszości polskiej w Grodnie na Białorusi. Głównym celem tej części manewrów było wywarcie na naszym kraju presji, aby zrezygnował z uczestnictwa w amerykańskim projekcie tarczy antyrakietowej.

(en.rian.ru)