Rosyjska Flota Czarnomorska poinformowała, że weźmie udział w manewrach „Aman 2021”, które odbędą się w lutym przyszłego roku u wybrzeży Pakistanu – w rejonie Karaczi. W ćwiczeniach oprócz Rosji i Pakistanu wezmą udział siły morskie ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Japonii, Turcji, Sri Lanki, Filipin, Malezji i Indonezji. Oprócz tego kilkanaście innych państw ma wysłać do Pakistanu obserwatorów.

Udział rosyjskich okrętów oznacza pierwsze od dziesięciu lat bezpośrednie ćwiczenia z marynarkami wojennymi krajów NATO. W 2011 roku u wybrzeży Hiszpanii odbyły się ćwiczenia „Bold Monarch 2011″, wziął w nich udział rosyjski okręt podwodny B-871 Ałrosa projektu 877W. Rosjanie szczególnie podkreślają fakt uczestnictwa w ćwiczeniach z okrętami NATO i planują wysłać do Pakistanu silny zespół, składający się z fregaty, okrętu patrolowego, holownika ratunkowego oraz oddziałów piechoty morskiej i saperów wraz ze śmigłowcem pokładowym.

Przedstawiciele sojuszu w oświadczeniu dla agencji Reutera stwierdzili, że nie można mówić o wspólnych ćwiczeniach z Rosją, gdyż współpracę tę zawieszono po aneksji Krymu w 2014 roku. Decyzja o zaproszeniu poszczególnych państw do ćwiczeń należy jednak do władz Pakistanu jako ich gospodarza.– Nasza praktyczna współpraca pozostaje zawieszona w wyniku nielegalnej i bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku – powiedział Reuterowi przedstawiciel NATO. W 2011 roku, gdy Rosjanie brali udział w „Bold Monarch 2011″, doszło do tego w wyniku oficjalnego zaproszenia ze strony sojuszu. Wtedy jednak sytuacja geopolityczna i stan wzajemnych stosunków był nieporównywalnie lepszy niż obecnie.

Same manewry „Aman 2021” według strony pakistańskiej mają charakter pokojowy i w założeniu służą zwiększeniu interoperacyjności sił morskich różnych państw. Poprawia to ich skuteczność w działaniach ratowniczych, antypirackich czy antyterrorystycznych. Podobne ćwiczenia odbywały się zresztą regularnie w latach ubiegłych.

Moskwa aktywnie współpracuje z Pakistanem, a siły zbrojne obu państw prowadzą regularnie ćwiczenia wojskowe. Bliskie stosunki Rosji z Indiami – również manewry wojskowe, w tym z udziałem marynarek wojennych obu państw – powodują jednak napięcia w relacjach Moskwa–Islamabad. W tym kontekście warto przypomnieć, że w ubiegłym miesiącu Flota Czarnomorska ćwiczyła z okrętami egipskimi na swoim akwenie.

Flota Czarnomorska posiada obecnie sześć baz (i siódmą – Tartus – w Syrii) oraz około dziewięćdziesięciu okrętów nawodnych i podwodnych. W jej szeregach służy co najmniej 25 tysięcy ludzi. Jej okrętem flagowym jest krążownik rakietowy Moskwa projektu 1164 Atłant. W skład floty wchodzi też pięć fregat rakietowych: dwie projektu 1135 Buriewiestnik (klasyfikowane jako patrolowce) i trzy projektu 11356R Buriewiestnik (na zdjęciu).

Zobacz też: Rosja: Dok pływający uszkodził okręty

(iz.ru, reuters.com)

Пресс-служба Западного военного округа, Creative Commons Attribution 4.0