MHS Truck & Bus, przedstawiciel niemieckiej firmy MAN w Rumunii, nawiązał współpracę z miejscowym producentem samochodów ciężarowych z Braszowa – ROMAN-em. Dzięki temu joint venture spółka Rheinmetall-MAN Military Vehicles (RMMV) planuje ulokować w Rumunii linię produkcyjną oferowanych rumuńskim siłom zbrojnym samochodów ciężarowych z serii HX i TG.

Z tego powodu wiadomo, że RMMV jest przynajmniej jednym oferentem w ogłoszonym w lipcu przetargu na prawie 3 tysiące samochodów ciężarowych. Ponadto dzięki rozszerzonej współpracy pomiędzy niemieckim i rumuńskim przemysłem ma powstać ponad tysiąc dodatkowych miejsc pracy. Według ujawnionych informacji gros produkcji samochodów dla wojska będzie ulokowana w znajdujących się już pod częściową kontrolą Rheinmetalla zakładach w Moreni, które do 2020 roku mają wyprodukować sześć prototypów kołowego transportera opancerzonego AGILIS.

Dodatkowo sam MAN będzie mógł wytwarzać ciężarówki również na rynek cywilny. Ich produkcja ma być za to ulokowana w Braszowie. I to po raz drugi, bowiem pierwotnie niemiecka firma ulokowała swoją linię produkcyjną w braszowskiej fabryce, noszącej wtedy nazwę Steagul Roşu (Czerwony Sztandar), w roku 1971. Dzięki temu MAN (pod nazwą ROMAN) w trakcie zimnej wojny odniósł sukces komercyjny również w krajach Drugiego i Trzeciego Świata.

Jednocześnie Rheinmetall-MAN prowadzi rozmowy z amerykańskimi podmiotami (głównie Raytheonem i Lockheedem Martinem) w sprawie integracji sprzedanych do Rumunii systemów rakietowych HIMARS i Patriot z ciężarówkami MAN-a. Według niemieckiego producenta zintegrowane zostałyby dokładnie 174 pojazdy.

Zobacz też: Rumuni uzbroili Dacię Duster w zsmu

(bizbrasov.ro, hotnews.ro)

Rheinmetall Defence, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International