AgustaWestland dostarczy maltańskim siłom zbrojnym śmigłowiec AW139. Kontrakt jest częścią planu wzmocnienia zdolności operacyjnych realizowanego przy udziale środków unijnych. Umowa obejmuje dostawę jednej maszyny z możliwością rozszerzenia zamówienia o dodatkowe dwie, zintegrowane wsparcie logistyczne (ILS) i pakiet szkoleniowy dla dziesięciu pilotów, w tym czterech studentów. Ponadto przeszkolonych zostanie dwudziestu pracowników obsługi technicznej.

AW139 trafi do morskiej straży granicznej i będzie się zajmował wykonywaniem misji poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), a także patrolowaniem wód terytorialnych Malty. W tym celu zostanie wyposażony w zaawansowany pakiet odpowiedni do wykonywania tego typu zadań, mimo że maszyna sama w sobie jest przystosowana do prowadzenia operacji w wymagającym środowisku. W skład ekwipunku wejdą transponder, czteroosiowy autopilot z opcją SAR, łączność satelitarna, radar morsko-pogodowy i wysokiej rozdzielczości system obrazowania w podczerwieni FLIR. Poza tym pakiet będzie zawierał cztery nadmuchiwane pływaki, wyciągarkę ratowniczą i reflektor-szperacz.

Dostawa pierwszego śmigłowca odbędzie się prawdopodobnie przed czerwcem 2014 roku, natomiast pozostałe dwa AW139, w przypadku skorzystania z opcji rozszerzenia zakupu, zostaną dostarczone w 2015 roku. Obecnie śmigłowiec jest wykorzystywany w różnym charakterze w sześćdziesięciu krajach, między innymi we Włoszech, Hiszpanii, Estonii, Japonii, Republice Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

(army-technology.com)