Malijska grupa terrorystyczna Nusrat al-Islam (JNIM) przyznała się do przeprowadzenia piątkowego zamachu w stolicy Burkina Faso. Według doniesień mauretańskiej agencji prasowej Al-Akhbar atak na francuską placówkę dyplomatyczną był odpowiedzią na zabicie przez żołnierzy nieokreślonej liczby dowódców terenowych organizacji w północnej części Mali dwa tygodnie temu.

2 marca w wyniku podwójnego zamachu w centrum Wagadugu zginęło szesnaście osób. Dokonany w samym centrum miasta atak wywołał konsternację wśród ekspertów do spraw bezpieczeństwa. To, że bojownicy zdołali uderzyć na dobrze chronione cele w stolicy, świadczy o doskonałym rozeznaniu w sytuacji wewnętrznej miasta lub o zinfiltrowaniu przez islamistów służb bezpieczeństwa Burkina Faso.

Nusrat al-Islam jest jedną z organizacji wchodzących w skład zawiązanego w 2014 roku przymierza z miejscową frakcją Al-Kaidy (AQIM). Mimo że większość walki skupiona jest w Mali, organizacje sporadycznie uderzają również na terenie państw ościennych. W przeprowadzonym w 2017 roku zamachu na restaurację w centrum Wagadugu śmierć poniosło dziewiętnaście osób. Rok wcześniej bojownicy uderzyli na popularny hotel i zabili trzydziestu cywilów.

Zobacz też: Terrorysta musi zapłacić grzywnę za zniszczenia w Timbuktu

(dw.com)

Spc. Britany Slessman