Malijskie siły zbrojne poinformowały o sukcesach rozpoczętej na początku października ofensywy. W komunikacie poinformowano o „zneutralizowaniu” przez wojsko pięćdziesięciu osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Nie sprecyzowano jednak, czy mowa o zatrzymaniu czy zabiciu terrorystów. Ponadto w trakcie ofensywy wykryto i zniszczono magazyn paliwa wykorzystywany przez bojowników.

Ofensywa sił rządowych to reakcja na atak na bazy w Boulikessi i Mondoro na przełomie września i października. Wspierane przez oddziały francuskie i żołnierzy G5 Sahelu malijskie wojska lądowe rozpoczęła operację, której celem było odnalezienie dwudziestu siedmiu żołnierzy zaginionych podczas ataku ekstremistów. Niestety nadal nie wiadomo, co się z nimi stało. Najbardziej prawdopodobne scenariusze to dezercja lub uprowadzenie przez wycofujących się terrorystów.

Ataki na Boulikessi i Mondoro były poważnym ciosem wizerunkowym dla władz w Bamako. Ponownie postawiły one pod znakiem zapytania możliwości Mali w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko swoim obywatelom, ale również członkom sił zbrojnych.

Zobacz też: Niemiecki konwój ostrzelany przez malijskich żołnierzy

(africanews.com)

Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons / CC-BY 2.5